فرایند سیستم آموزش مجازی آنلاین

شاید تا به حال در رابطه با آموزش مجازی شنیده باشید و یا از این سیستم استفاده کرده باشید. سیستم آموزشی که در بستر وب و اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع سبک اموزشی به دلیل جدید بودن دچار چالش های شده است. چرا که نیاز به فرایند استفاده درست در آن باید مورد برسی قرار بگیرد. با توجه به استفاده کشور های پیشرفته میتوان گفت این صنعت هنوز جایگاه درستی در کشور عزیزمان ایران قرار نگرته است چرا که هنوز استفاده صحیح از این حوزه به درستی مورد برسی قرار نگرفته است. در این مطلب قصد داریم تا با نگاهی گرچه اندک به فرایند سیستم آموزش مجازی آنلاین را مورد برسی قرار دهیم.
آموزش مجازی آنلاین چیست ؟
آموزش مجازی یا virtual learning و یا به عبارت دیگر آموزش الکترونیکی e learning بر بستر اینترنت از راه دور امکانپذیر است و نیازی به حضور دانش آموختگان برای یادگیری وجود ندارد و به نوعی میتوان گفت در این آموزش مرز یا محدود جغرافیایی معنی خود را از دست می دهد و هر فرد در هر کجای دنیا که باشد می تواند با استفاده از اینترنت آموزش خود را فرا گیرد.
فرایند های آموزشی نیازمند چه مواردی هستند.
با توجه به اینکه در آموزش های حضوری سنتی فرایند های آموزشی و مواردی مثل جزوه حضور به موقع به کلاس، ازمون و … وجود دارد. در آموزش مجازی هم فرایند های لازمه کار هستند. در آموزش مجازی فقط نباید به محتوای اموزشی که برای اشخاص یادگیرنده ارسال می شود. توجه داشت بلکه نیاز است تا به شخص برای هر چه بهتر درک یاگیری کمک شود. در فرایند آموزش بهتر است مدت زمان اموزش مورد برسی قرار بگیرد. مطالب اموزشی و کیفیت مطالب به صورت صوت تصویر متن صدا به بهترین کیفیت در اختیاز دانش آموختگان قرار بگیرد. سیستم باید طوری برنامه ریزی شود که بعد از ارائه آموزش نظر سنجی در رابطه با ارائه دوره آموزشی وجود داشته باشد تا به بهبود کیفیت مطالب ارئه شده توسط مدرس به دفعات بهبود یابد. پس از پایان هر جلسه باید سیستم طوری برنامه ریزی شود و امکانی وجود داشته باشد که افراد پس از دوره در صورتی که با قسمت های از دوره نظراتی دارند مورد برسی قرار بگیرد دراین حالت میتوان یک انجمن آموزشی برای هر دوره درسی ساخته شود تا پرسش و پاسخ به راحتی در اختیار قرار داده شود. در این سیستم باید طوری برنامه ریزی شود که پس از اتمام جلسات اساتید و مدرسان بتوانند از هنر جویان خود تکالیفی دریافت کنند و همینطور هنر جویان بتوانند تکالیف خود را به مدرس انتقال دهند و مدرس پس از برسی بتواند تکالیف را مورد برسی قرار بدهد و در بهبود یادگیری فرد انتقال مطالب وجود داشته باشد. چه بهتر که در سیستم اموزشی مجازی بتوان پس از هر فصل آزمون آنلاین استفاده کرد که این آزمون ها به صورت تستسی و تشریحی میتواند ساخته شود. اگر در سیستم آموزش قابلیتی وجود داشته باشد که ارتباط ارسال پیام بین مدرس و دانشجو برقرار شود. میتوان گفت یک سیستم عالی برای پایه گذاری آموزش مجازی خود ساخته ایید.
دلایل موفق نبودن یک سیستم آموزشی مجازی انلاین ؟
بیشتر اساتید و موسسات برای آموزش مجازی خود از سیستم های ویدیو کنفرانس و وبینار استفاده می کنند. که گه گاه با شروع صحبت کردن خود و نمایش محتوا فکر میکنند آموزش مجازی خود با این هدف به اتمام میرسد در صورتی که این مورد یکی از چند موارد مهم در آموزش است و هیچ گونه بازخوردی در این آموزش وجود ندارد که به همین امر باعث می شود کم کم دانشجویان خود را از دست بدهند. و از فرایند درست سیستم استفاده نکنند.
منبع : گیلارو
نویسنده محمد حسین صادقی

آبان ۱, ۱۳۹۶

۰ پاسخ به "فرایند سیستم آموزش مجازی آنلاین"

    ارسال یک پیام

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تیم توسعه و تحقیق گیلارو