0

معرفی قابلیت HDR در عکاسی و استفاده از آن در چه زمانی مفید است

بازدید 269

عکاسی امروزه بازار قابل توجهی را به خود اختصاص داده است چرا که این صنعت به صورت روز مره در اختیار همگان وجود دارد و استفاده میشود. با توجه به شبکه های اجتماعی که وجود دارند بعضی از افراد هر روز از دوربین های موبایل خود استفاده می کنند. و برای دوستان و دنبال کنندگان خود به اشتراک میگذارند پس با توجه به استفاده های زیادی که از صنعت عکاسی در دنیا میشود مردم روز به روز به دنبال استفاده کردن مطلوب از دوربین های خود هستند. در بعضی از مواقع افراد در مکان های برای استفاده کردن بهتر از محیط نیاز به عکس گرفتن با کیفیت هستند. و با توجه به نیاز های مردم در این موضوع تکنولوژی استفاده از HDR در دوربین ها نقش به سزایی را ایفا میکندچرا که میتوانند در محیط های که نمیتوانند به علت نور کم عکس بهتری را بگیرند قابلیت HDR به کمک آنها می آید. پس بهتر است در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا درک بهتری از قابلیت HDR را برای شما به اشتراک بگذاریم.
شناخت و معرفی HDR
بهتر است اول از مخفف کلمه HDR آشنا شویم. High Dynamic Range به زبان پارسی معنی محدوده پویا گسترده است. البته باید متذکر شد که این قابلت جدیدی نیست اما به علت استفاده کردن این تکنولوژی و قابلیت در گوشی های هوشمند بسیار مورد کاربرد قرار گرفته است.
کارکرد HDR چگونه است؟
شاید برای شما جالب باشد که نحوه این قابلیت با تصویر و پردازش آن چگونه عمل می کند. این تکنولوژی از محیط خود سه تصویر را به صورت روشن و متوسط و تاریک پردازش میکند. پس نحوه عملکرد این حالت بر روی گوشی شما کند تر از حالت عادی و معمولی می باشد که در زمان استفاده از آن این اتفاق پیش می آید. البته انتخاب نواحی با نور های تصویر توسط گوشی پردازش می شود.
برای مثال به نوع پردازش در قابلیت HDR در گوشی نگاه می اندازیم تا درک بهتری از HDR داشته باشیم
در چه حالت های از HDR استفاده کنیم؟
شاید برای شما جالب باشد که بدانید زمان مناسب استفاده از این قابلیت در چه شرایط و مکانی به شما کمک میکند تا تصویر بهتری را خلق کنید.
عکس از طبیعت : در زمانی که شما در طبیعت هستید میتوانید از این قابلیت استفاده کنید زیرا با توجه به نور آسمان و زمین دو نوع کیفیت طیف نوری به همراه دارد و این امکان وجود دارد که از اجسام روی زمین نتوانید نور کافی را در تصویر خود ثبت کنید
عکس از صورت در نور خورشید: شاید در این شرایط تصویر صورت شخصی که از آن عکس میگیرید در سایه باشد و صورت فرد تاریک گرفته شود بهتر است در این زمان حالت HDR روشن باشد.
عکس از پشت زمینه روشن: شاید زمانی که میخواهید عکسی یا عکاسی از یک محل بگیرید که جلوه های پشتی آن نور بسیار زیادی داشته باشند و نتوانید تصویر بهتری از اجسام نزدیک تر بگیرید و تاریک نشان داده شود.
در چه شرایطی نباید از HDR استفاده کرد؟
عکس در حال حرکت: با توجه به پردازش در حالت HDR در زمان حرکت سوژه امکان اینکه اجسام و سوژه در حال حرکت به درستی نوانند در پردازش ثبت شوند تصویر شما خوب ثبت نشود.
عکس با مناظر روشن: در این حالت شاید جسمی که ما روی آن تمرکز داریم خوب دارای نور باشد مثل نور آتش و در این زمان اگر حالت HDR روشن باشد شاید پس زمینه جسم را هم روشن کند و ما نخواهیم که پس زمینه ایی داشته باشیم و این امر باعث میشود تا کیفیت تصویر ما خوب نباشد.
عکس از اجسام با نور روشن: گاهی اوقات میخواهیم از اجسام با شدت نور های روشن تصویر خود را ثبت کنیم این حالت باعث میشود کیفیت رنگ را تیره تر ثبت کند.
منبعLIFEHACKER

برچسب‌ها:, ,

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.