آموزش و تجربه عکاسی با گوشی هوشمند

چگونه با گوشی هوشمند عکاسی کنیم. شاید دوست داشته باشید که با گوشی هوشمند بهترین عکس ها را برای خودت ثبت کنید، اما چگونه؟ با توجه به پیشرفت های سخت افزاری و نرم افزاری در تکنولوژی این امر در گوشی های موبایل هم صدق می شود. چرا که از پر کاربرد ترین ابزار های امروزی است. البته به جز پیشرفت تکنولوژی باید شخص هم کاربرد استفاده از عکاسی در دوربین های موبایل را یاد بگیرد.
امروزه میتوان گفت که گوشی های هوشمند در دسترس همگان وجود دارد و بیشتر افراد برای خود یک عکاس سیار هستند و در هر مکانی میتوانند به سرعت شروع به تصویر برداری کنند. با توجه به این که هر چه بیشتر در روز از عکس گرفتن با گوشی های موبایل تجربه شما بالاتر می رود اما شاید با کمک اصول تصویر برداری و عکاسی بتوانید به بهبود کیفت در عکاسی خود کمک شایانی کرده باشید. حال با موراد و نکته های که میتواند شما را در پیشرفت این امر یاری برساند نکاتی را برای شما اماده کرده اییم که امید واریم برای شما مفید واقع گردد.
۱ – عکاسی در حالت ایستاده وثابت
با توجه به کوچک بودن گوسی های هوشمند لرزش بیشتری وجود دارد که باید دقیق تر نسبت به دوربین های عکاسی DSLR تصویر را ثبت کنید. در مواردی مثل حرکت کردن لرزش های وجود دارد که شاید نتوانید در گرفتن عکس تصویر خوبی را ثبت کنید. پسپیشنهاد می شود تا در هنگام عکس گرفتن ایستاده از حرکت کردن جلوگیری کنید تا بتوانید بهترین عکس را بگیرد.
۲ – قبل از عکس گرفتن کمی تامل کنید.
با توجه به بالا بودن سرعت تصویر برداری و در دسترس بودن دوربین عکاسی موبایل و بالا بودن حافظه های گوشی های هوشمند. معمولا افراد دیگر مثل قدیم، دوربین های عکاسی که محدودیت در تصویر برداری داشتند مثل نگاتیو و تعداد تصاویر درعکاسی امروزه خیلی بی توجه عکاسی می کنند. امروزه هم باید آن دقت در ثبت تصویر برداری و عکاسی نسبت به محیط زمان نور و شرایط دیگر را در نظر گرفت و بهترین موقعیت را در عکس گرفتن داشته باشید.
۳ – انتخاب حالت های مناسب در عکاسی
با توجه به پیشرفت در گوشی های هوشمند اغلب مواردی در حالت های عکس برداری وجود دارد که باید با توجه به محیط نوع عکس برداری خود را انتخاب کنید. و همیشه در حالت پیش فرض یا اتوماتیک استفاده نکنید. به طور مثال حالت ISO در شب کمتر از روز میباشد و سرعت شاتر را کم می کند تا نور بیشتری در تصویر شما وجود داشته باشد. در حالی که حالت اکشن بر عکس حالت شبانه عمل میکند. تا اجسام متحرک را در تصویر شما به صورت ثابت و با وضوح بهتر نشان دهد. اما دقایقی وقت صرف تصویر برداری و شناختن این حالت های در عکاسی بهتر از حالت پیش فرض و اتوماتیک یا نرمال می باشد.
۴ – ویرایش کردن عکس های گرفته شده
این امر که بهترین عکاس های که تصویر خود را ویرایش می کنند وجود دارد. پس اگر دوست دارید عکس گرفته شده خوب خود را پست کنید قبل از ارسال کردن و به نمایش گذاشتن می توانید از نرم افزار های ویرایش تصاویر در گوشی های خود استفاده کنید تا از یک تصویر بسیار خوب به یک تصویر بسیار عالی عکس خود را در آورید.
۵ – استفاده از HDR در زمان مشخص
حالت HDR به شما کمک میکند تا تصاویر خود را با وضوح و روشنایی بهتر ثبت کنید. در بعضی مواردی که تصویر شما تاریک است میتوانید از این حالت استفاده کنید. اما اینکه حالت HDR همیشه خوب است صدق نمیکند و نباید در همه مراحل عکاسی این حالت فعال باشد. فقط مواقعی که احساس میکنید تصویر شما در محیط تاریک نشان داده می شود این حالت را فعال کنید.
۶ – استفاده از سه پایه

سه پایه موبایل

سه پایه میتواند در خلق تصاویر کمک کند اگر دست شما لرزش زیادی را در هنگام عکس گرفتن ایجاد میکند بهتر است از سه پایه دوربین های عکاسی یا فیلم برداری استفاده کنید که با یک تبدیل ۱٫۴ اینچی گوشی خود را به سه پایه متصل کنید و میتوانید این دستگاه تبدیل که فراگیر شده در بازارتهیه کنید.
اگر حمل سه پایه دوربین های عکاسی و فیلم برداری برای شما بزرگ است میتوانید از سه پایه های کوچک استفاده کنید که آن ها هم در بازار وجود دارد.
۷ – حالت بزرگ نمایی به تصاویر یا ZOOM
با توجه به این که گوشی شما دارای لنز دیجیتال است و لنز ندارد بهتر است برای نزدیک کردن یک تصویر به جای زوم کردن به محل مورد نظر دوربین خود را نزدیک کنید تا عکس شما کیفیت بالاتری داشته باشد. چون با زوم کردن دوربین شما هر چقدر به جسم نزدیک تر شود کیفیت خوب خود را از دست می دهد. در این باره میتوانم یک پیشنهاد برای درک بهتر داشته باشید. یک بار از دور به یک جسم زوم کنید و عکس بگیرید و یک بار با نزدیک کردن دوربین موبایل این کار را تست کنید و تفاوت را به خوبی می توانید حس کنید.
۸ – تمیز کردن لنز دوربین موبایل
اگر میخواهید یک تصویر خوب را خلق کنید باید به تمیز بودن لنز دوربین موبایل خود مطمئن باشد. تا کیفیت عکس گرفته شده شما خوب باشد. در بعضی از مواقع لکه افتادن بر اثر دما و یا مایعات و یا حالتی که غباری روی دوربین شما افتاده باشد و لنز دوربین برای عکس گرفتن دچار اختلال میشود و به خوبی نمیتواند پردازش خوبی داشته باشد. پس باید به لنز دوربین موبایل خود در زمان تصویر برداری حساس باشد. و بهترین گزینه برای تمیزکردن لنز دوربین استفاده از دستمال های مخملی پاک کردن عینک می باشد. البته باید متذکر شوم که با گرمای دهان و ها کردن این کار را انجام ندهید چرا که بزاغ دهان شما دارای ترشحاتی است که باعث می شود لنز دورین به مرور خراب شود.
نویسنده : محمد حسین صادقی
منبع : گیلارو

۰ پاسخ به "آموزش و تجربه عکاسی با گوشی هوشمند"

    ارسال یک پیام

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تیم توسعه و تحقیق گیلارو