نقد و بررسی سرویس و خدمات سرور های داخلی و خارجی

شاید برای شما تفاوت سرور های که بر بستر اینترنت در داخل کشور و خارج از کشور ارائه میشود قابل اهمیت باشد و برایتان سوالی پیش بیاید که کدام بهتر است. برای برسی تفاوت های سرور ها میتوان چند اصل را در نظر گرفت که میتوان معیار های این خدمات را سرعت، امنیت، پایداری، پهنای باند، قیمت خدمات و سرویس ها و محافظ از اطلاعات در نظر گرفت. در خیلی از موارد میتوان با توجه به نوع خدماتی که لازمه کار شما را می سازد و شخصی سازی معیار ها را تغیر داد و بسته به نوع نیاز شما مقایسه نمود. پس نتیجه گیری اخر با خود شما است.
سرعت اتصال تا سرور Ping Time
سرعت اتصال شما به سرور نسبت به محل نگهداری سرور می باشد. اگر شما در تهران باشید و سرور شما در شهر تهران باشد سرعت اتصال شما به سرور خیلی سریع تر از اتصال به سروری که در شهری دیگر و یا یک کشور دیگر واقع شده است سریع تر است. برای این سرعت یک مبنا و شاخصه معرفی وجود دارد که به نام پینگ تایم شناخته می شود. برای تست سرعت پینگ تایم Ping time می توانید از قسمت کامند CMD این تست را بگیرید. این آزمایش می تواند از نام وب سایتی که از سرور میزبانی می شود گرفته شود یا از آدرس پروتکل اینترنتی به نام اختصاصی IP Address با وارد کردن هر کدام از مدل ها میتوانید پینگ تایم را بگیرید.
جهت تست متن زیر را در قسمت CMD تایپ کند

Ping 4.2.2.4

تست سرعت سرور خارجی
تست سرعت سرور خارجی
تست سرعت سرور داخلی

پایدار بودن
سرور های ایرانی و خارجی در رابطه با پایدار بودن سرویس، قانونی وجود دارد به نام اختصاصی SLA یا تفاهم نامه سطح کیفی خدمات. تا در این قرارداد بین مشتری و شرکت ارائه دهنده خدمات سرور یا دیتا سنتر وجود دارد . اما در ایران این تفاهم نامه زیاد قانون مندی ندارد و شرکت های ارائه دهنده اینترنت در ایران مسئولیت پذیری نسبت به این موضوع ندارند و پایداری اتصال شبکه به سرور پایین تر از سرویس ارائه شده می باشد. اما در اروپا و امریکا به شدت شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت و دیتا سنتر مجازات می شوند اگر سرویس خوب ندهند. پس آنها قانون مند تر هستند نسبت به سرویس های که برای مشتریان ارائه میدهند و برای کاربران خود ارزش قائل می شوند و درصد پایداری سرویس بالا تر است.
پهنای باند
توضیحی کوتاه در رابطه با پهنای باند را میتوان ارسال و دریافت دیتا از سمت سرور به کاربرهای که به سرور متصل می شوند گفت. پس برای آنکه تعداد بیشتر کاربران به سرور شما متصل شوند نیاز به یک شبکه بزرگ پرتوان و پرسرعت که بتواند هجم زیاد اطلاعات را جا به جا کند نیاز است. اما باید به یک مورد توجه خاص نمود آن هم این است که در ایران برای استفاده از پهنای باند شما باید هزینه ایی پرداخت کنید اما شرکت های خارجی باتوجه به اینکه سرعت بالاتری نسبت به داخل دارند هزینه ایی دریافت نمیکنند و یا کمتر می شود. اما در اگر از پهنای باند بالای استفاده می کنید در داخل میتواند برای شما گران حساب شود.
امنیت
سرویس های که شرکت های داخلی ارائه میدهند در بیشتر دیتا سنتر ها برای شبکه خود سرویسی وجود ندارد که امنیت را برقرار سازد و مشتری باید برای سرور خود سیتسم امنیتی راه اندازی کند و کمتر شرکتی در ایران امنیت سرویس سرور راه اندازی میکند. تا سرور های مشتری مورد حمله بد افزارها و هکر ها قرار نگیرد. اما شرکت های خارجی با توجه به پهنای باند بالا و سیستم های امنیتی سخت افزاری و نرم افزاری به صورت رایگان به مشتریان خود این سرویس را ارائه می دهند. در بعضی از موارد دیده شده است. در دیتا سنتر های داخلی اگر به سرور شما حمله های مگرر شود دیتا سنتر از شما میخواهد که سرور خود را از آنجا بردارید و به جای دیگر منتقل دهید.

قیمت خدمات و سرویس ها
با توجه به نداشتن قوانین کپی رایت در داخل شما میتوانید از سرویس های نال یا کرک شده استفاده نمایید و هزینه های بابت نرم افزار های نصب شده روی سرور پرداخت نمیکنید. اما برای سرویس های که دیتا سنتر داخلی از شما بگیرد نسبت به دیتا سنتر های خارجی بالا تر باشد. به طور مثال شما اگر بخواهید پهنای باند اضافه روی سرویس خود داشته باشید با توجه بر مبنای ۱۰۰ گیگابایت یا یک ترابایت هر ماه هزینه ایی از شما دریافت شود ولی خارج از کشور بابت پهنای باند ارسال و دریافت دیتا بیشتر مبلغی پرداخت نمیکنید و به طور کل برای شما رایگان محاسبه می شود. یا اگر شما سرور اختصاصی که به نام کولوکیشن معرفی می شود داشته باشید باید برای استفاده از یک برق متصل با کابل اضافه به سرور هزینه ایی پرداخت کنید اما در خارج یا هزینه ایی گرفته نمیشود یا هزینه ایی کمتر گرفته می شود.
امنیت از اطلاعات سرور
در هر کجای دنیا قوانینی برای امنیت وجود دارد که شرکت های ارئه دهنده سرور از اطلاعات سرور و هارد شما محافظ می کنند و یا در صورتی که پلیس و سازمان های قضایی به شما مشکوک شوند دیتا سنتر ها باید اطلاعات هارد یا سرور شما را تحویل مقامات قضایی آن کشور دهند. و مقامات قضائی میتوانند هارد سرور شما یا خود سرور شما را ضبط کنند. اما با توجه به اینکه کشور ایران جزء کشور های تحریم شده می باشد. در صورتی که اطلاعات شما را چه پلیس آن کشور چه خود دیتا سنتر ضبط کنند. شما سخت میتوانید اطلاعات خود را پس بگیرید و این نکته قابل توجهی است که شما باید دقت داشته باشید که اگر اطلاعات شما مهم می باشد. کمتر از سرویس های خارجی استفاده کنید.
نویسنده : محمد حسین صادقی
.
تفاوت سرور های هاست داخلی و خارجی

۰ پاسخ به "نقد و بررسی سرویس و خدمات سرور های داخلی و خارجی"

    ارسال یک پیام

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تیم توسعه و تحقیق گیلارو