تلفن : 88442002-021
info@gilaro.com

چگونه بفهمیم چند سیم کارت به نام خود داریم؟

ایجاد شده توسط تیم تولید محتوا گیلارو در تکنولوژی 2022 10/4

ارزان بودن قیمت سیم‌کارت‌ های اعتباری در برخی موارد باعث شده تا افراد در نگه‌داری سیم‌کارت‌های خود دقت کافی نداشته باشند و یا در زمان گم کردن و مفقود شدن سیم‌کارت، یادشان برود که سیم‌کارت را غیرفعال کنند و به خرید یک سیم‌کارت دیگر بسنده کنند. این وقایع باعث می‌شود که افراد ندانند این سیم‌کارت‌های به نام آنها، کجا و در دسترس چه کسی است.

همین موارد بود که باعث شد برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی، طرح احراز هویت سیم‌کارت‌های تلفن همراه برای اینکه دیگر در ایران سیم‌کارت بدون هویتی وجود نداشته باشد توسط رگولاتوری به وجود بیاید.

شاید برای شما اهمیت داشته باشد که بدانید چند سیم کارت به نام خود دارید و سیم کارت های به نام شما از چه اوپراتورهای هستند امروز برسی نسبت به این موضوع داریم که بدانیم چطور میشود تعداد سیم کارت های که به نام ما هست را کنترل نمائیم.
بیش از دو دهه از ورود تلفن های همراه به کشور ما می گذرد و در طول این زمان، استقبال از آن روز به روز بیشتر شده است تا جایی که این روزها، استفاده از آن در همه امور روزمره امری اجتناب ناپذیر است.
از ابتدای سال ۹۵ سامانه استعلام تعداد خطوط مشترکان تلفن سیارراه اندازی شد که مشترکان می توانند با مراجعه به سایت رگولاتوری به آدرس www.cra.ir در بخش خدمات الکترونیک و یا نشانی mobilecount.cra.ir و یا با ارسال کد ملی خود به شماره ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ از تعداد سیم کارت هایی که با کد ملی آنها ثبت شده، مطلع شوند.
پس از گذشت چند سال چند سال از ورود تلفن همراه به کشور، اپراتورهای مختلفی پا به عرصه گذاشتند و سیم کارت های اعنباری عرضه شد. این سیم کارت ها قیمت خرید چندانی ندارند و مشترکین برای استفاده از آن فقط باید آن را شارژ کنند. به این ترتیب هزینه چندانی برای سیم کارت پرداخت نمی کنند. همین امر باعث شد تا افراد چند سیم کارت را به طور همزمان استفاده کنند و در زمانی که به آن نیاز نداشتند، بدون انتقال مالکیت با ثبت قانونی، ان را به افرادی از دوستان و آشنایان بسپارند. غافل از اینکه این سیم کارت ها به نام آنها ثبت شده و در صورت انجام هر گونه تخلف و جرم با استفاده از این سیم کارت، با شخصی که سیم کارت به نام او ثبت شده، برخورد صورت می گیرد.


از آنجا که کلاهبرداران در هر فرصتی منتظر ورود به عرصه و سوء استفاده از شرایط موجود هستند، می توانند با استفاده از سیم کارت های اعتباری که شاید دست به دست منتقل شده است، به انجام انواع تخلف بپردازند و هیچ گونه ردی از خود بر جای نگذارند. معمولا پس از استفاده از این سیم کارت ها، در ارتکاب جرم، صاحب اولیه سیم کارت است که در عین بی خبری با اتهامات فراوان مواجه می شود و در دردسر های بزرگی گرفتار می شود.

از طرفی دیگر برخی کلاهبرداران با جعل یا سوء استفاده از مدارک افراد، اقدام به ثبت سیم کارت های اعتباری می کنند تا از آنها برای مقاصد مجرمانه خود استفاده کنند. بنابراین باید دقت کنیم که اگر سیم کارت ثبت شده ای در دست داریم که نیازی به آن نداریم، آن را تنها به دلیل اینکه قیمت بسیار ناچیزی دارد، به دیگران نسپریم زیرا عواقب قانونی آن متوجه ما خواهد شد. همچنین در صورت عدم نیاز به سیم کارت، با مراجعه به دفاتر فروش اپراتور مربوطه، برای قطع آن سیم کارت اقدام کرده و به هیچ وجه آن را به شخص دیگری بدون ثبت قانونی، واگذار نکنیم.

لازم به ذکر است به منظور اطلاع از وضعیت تعداد سیم کارت ها به نام مشترک در هر اپراتور، از ابتدای سال ۹۵ سامانه استعلام تعداد خطوط مشترکان تلفن سیارراه اندازی شد که مشترکان می توانند با مراجعه به سایت رگولاتوری به آدرس www.cra.ir در بخش خدمات الکترونیک و یا نشانی mobilecount.cra.ir و یا با ارسال کد ملی خود به شماره ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ از تعداد سیم کارت هایی که با کد ملی آنها ثبت شده، مطلع شوند.

در صورتی که متوجه شدید سیم کارتی بدون اطلاع شما و به نام شما ثبت شده است، سریعا همراه با مدارک هویتی خود به دفاتر فروش اپراتور مربوطه، اقدام به قطع آن سیم کارت نمایید و مراتب را به سازمان تنظیم مقررات رادیویی و پلیس فتا گزارش دهید.

نظرات (0)