تلفن : 88442002-021
info@gilaro.com

چطور از هک شدن وای فای WiFI و افراد متصل به مودم مطلع شویم

ایجاد شده توسط تیم تولید محتوا گیلارو در تکنولوژی 2022 10/16

اولین گام برای چک کردن هک شدن مودم شما، چک کردن استفاده کنندگان از مودم است. در واقع هک مودم همان اتصالی است که خارج از کنترل شما انجام شده باشد. اتصالی که کاربر رمز وای فای شما را به نحوی هک کرده و به مودم شما متصل شود. اما چگونه بفهمیم چه کسانی به مودم ما متصل شده اند؟

اطلاع از اتصال دستگاه های دیگر به مودم

گاها شاید برای شما پیش آمده باشد که بعد از مدتی متوجه شوید اینترنت شما کند شده است. و با پشتیبانی ارائه دهنده اینترنت خود یا همان ISP تماس گرفته و نتیجه را متوجه نشده باشید. در این زمان بهتر است چند کار برای جلو گیری از دزدیده شدن پهنای باند خود بکنید. برای این کار روش های متفاوتی وجود دارد به طور مثال میتوانید SSID خود را مخفی Hidden کنید. یا فرد مورد نظر را بلاک کنید. امروز در این آموزش قصد داریم به شما نشان دهیم که چطور جلوی این مشکل را بگیرید. در صورتی که SSID یا نام وای فای خود را مخفی نکرده باشید بهتر است هر چه سریع تر نسبت به این موضوع اقدام کنید. توجه داشته باشید که اگر نام وای فای SSID خود را از قبل تغیر ندادید دو روش وجود دارد.

روش اول – تغیر نام SSID نام وای فای و رمز عبور

روش دوم – پیدا کردن مخاطبی که از بیرون به وای فای منزل یا شرکت شما وصل شده

ما امروز قصد داریم در رابطه با بلاک کردن MAC Address مخاطبی که به مودم وای فای WIFI شما وصل شده را توضیح بدهیم.

بلاک کردن MAC Address دستگاه مورد نظر

در وحله اول بهتر است که دستگاه خود را به کابل شبکه مودم وصل نمایید. پس از وصل کردن کابل بین مودم و کامپیوتر مرور گر خود را باز کنید و آدرس آی پی Address IP روت مودم خود را در مرورگر وارد کنید. در صورتی که آدرس آی پی مودم خود را ندارید در بعضی از مودم ها زیر دستگاه آدرس آی پی به همراه کلمه عبور Username و رمز عبور Password نوشته شده است. در غیر این صورت به دفترچه راهنمای مودم یا کناره های جعبه مودم را مشاهده کنید. در صورتی هم که دسترسی به جعبه ندارید میتوانید در اینترنت مدل دستگاه مودم خود را جستجو کنید. تا رمز خود پیش فرض را بیابید. و اگر قبلا رمز مودم را تغیر داده ایید میتوانید تنظیمات دستگاه خود را به حالت کارخانه Rest Factory نمایید اما این کار را در گزینه آخر پیشنهاد میکنیم.


روش مسدود کردن دستگاه متصل به مودم از طریق مک آدرس

اطلاعات ورود به پنل مودم به صورت پیش فرض در بیشتر دستگاه ها ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ User:admin – Pass:admin می باشد

پس از ورود به کنترل پنل مودم از روش زیر استفاده کنید. ما برای این آموزش از دستگاه D Link DSL-2740U استفاده می کنیم.در مرحله اول پس از ورود به کنترل پنل مودم به قسمت Status بروید


بعد از وارد شدن به قسمت STATUS بر روی تب Wireless Clients کلیک میکنیم و در این قسمت لیست دستگاه های که در حال حاضر به مودم ما متصل هستند را نمایش می دهد


در مرحله سوم بر روی گزینه DHCP Clients کلیک میکنیم تا لیست دستگاه های که به مودم ما وصل بودند را مشاهده کنیم در این لیست مدل دستگاه های وصل شده را به ما نمایش می دهد و ما میتوانیم متوجه شویم که چه دستگاهی مشکوک یا همان دستگاه مورد نظر جهت بلاک کردن و خارج کردن از لیست دستگاه های مجاز را مشاهده میکنیم به طور مثال ما دستگاه Galaxy -J7-Primie را انتخاب میکنیم با IP Address 192.168.1.3 و آدرس سخت افزاری Mac Address fc:42:03:14:38:37 حال شما باید آدرس مک Mac Address این دستگاه را یاداشت یا ذخیره کنید.


در مرحله آخر اقدامات را به ترتیب انجام میدهیم در اقدام اول به قسمت Advanced می رویم و در اقدام دوم از لیست قسمت Advanced Wireless بر روی گزینه Wireless Advanced را باز میکنم و صفحه مورد نظر باز می شود و حال در اقدام سوم مک آدرس Mac Address دستگاه مورد نظر را وارد میکنیم به خاطر داشته باشید که برای وارد کردن مک آدرس ذخیره شده شما نباید کارکت دو نقطه ( : ) را داشته باشد و باید حذف کنید برای مثال مک آدرس های زیر را مشاهده کنید.

مک آدرس fc:42:03:14:38:37

نوشتن مک آدرس صحیح fc4203143837

در اقدام چهارم بر روی دکمه Add کلیک میکنیم در این مدت زمان دستگاه مودم یکبار قطع و وصل میشود تا بررسی کند چه مک آدرسی به وای فای وصل نشود در این پردازش مودم یکبار تمام دستگاه ها متصل به مودم را قطع و وصل میکند و دستگاهی که قرار است خارج شود از لیست را اجازه نمی دهد دوباره وصل شود.

و در اقدام پنجم بر روی منوی کرکره ایی wireless Access Control Mode کلیک میکنم و گزینه مورد نظر deny Listed را انتخاب میکنیم و پس از آن بر روی دکمه Apply Changes کلیک میکنیم تا تغیرات اعمال شود.


*** نکته مهم – در صورتی شما با وای فای این فرایند را انجام می دهید به خاطر داشته باشید در قسمت wireless Access Control Mode گزینه allow Listed را بزنید مودم فقط به مک آدرس های که در لیست وجود دارد اجازه می دهد که به دستگاه وصل باشند. پس با احتیاط موارد بالا را انجام دهید. امکان دارد مودم شما را بلاک کند


نظرات (0)