تلفن : 88442002-021
info@gilaro.com

چرا دندان درد می گیریم و دلایل درد دندان چیست – شکستگی دندان و عصب کشی

ایجاد شده توسط تیم تولید محتوا گیلارو در سلامت و زیبایی 2022 10/18

امروز میخواهیم در رابطه علت های که باعث دندان درد می شود مطلبی را در رابطه با این موضوع آماده کردیم تا بدانیم که چه علت های باعث می شود تا ما دچار دندان درد می شویم در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا دلایل این مشکلات درد دندان را برای شما توضیح دهیم.

علت درد دندان چیست ؟

در این مطلب ما به چهار دلیل این موضوع را بخش بندی کردیم تا دلایلی که باعث میشود ما دندان درد را حس کنیم. یکی از این دلایل مربوط به پوسیدگی دندان می شود و دلیل دیگر را میتوان حساسیت سطح ریشه دندان بیان کرد و یا همینطور میتوان به امراض لثه اشاره داشت و یا ترک خوردگی دندان را بیان کرد. و شاید هم شما جز آن افرادی باشید که با گذشت مدتی از کشیدن دندانتان باز هم احساس درد شدیدی در فک خود میکنید. در ادامه همراه ما باشید.

شماره یک پوسیدگی دندان


یکی از بیشترین علت های دندان درد را میتوان پوسیدگی دندان نام برد. به دلیل حفره یا سوراخ های که در لایه های خارجی دندان (عاج و مینا) ایجاد می شود. و کار عاج و مینا محافظت از لایه های داخلی یعنی محافظت از عصب دندان است. اسید های که به وسیله باکتری های دهانی عاج و مینا را در خود حل میکنند باعث میشوند که دندان ما بپوسد.

بهتر است بدانید که پوسیدگی های سطحی کم باعث نمی شود که دردی را حس کنیم. پس این علت باعث نمیشود که ما متوجه پوسیدگی و ایجاد خرابی دندانمان شویم. زمانی درد را ما متوجه می شویم که پوسیدگی شروع به رشد و نزدیک شدن به عصب دندان های ما می کند.

زمانی که لایه های خارجی از بین می روند با خوردن و نوشیدن خوراکی های سرد و گرم و یا حتی ترش و شیرین دندان ما شروع به درد می کند. در نتیجه عصب های دندان بافتی زنده دارند. و نبودن لایه های محافظ باعث میشود که اسیب دیدگی زیاد شود و حتی باعث آبسه و تاول کوچکی در لثه ما شود که باید هر چه سریع تر درمان شود.

چرا دندان درد می گیریم و علت درد دندان چیست

شماره دو حساسیت سطح ریشه دندان


بهتر است بدانید نصف بیشتری انتهای دندان ما را ریشه در بر می گیرد. که داخل استخوان قرار دارد. سموم باکتریایی، باعث می شود تا لثه و استخوان تحلیل برود. و این عمل باعث میشود تا سطح ریشه دندان ما عریان شود. ریشه این مدل دندان ها نسبت به غذا های گرم و سرد یا ترش باعث می شود تا حساسیت دندان بالا برود.

چرا دندان درد می گیریم و علت درد دندان چیست

شماره سه امراض لثه


دومین علت شایع دردهای دندان، بیماری های لثه هستند که طی آن بافت نرم لثه التهاب و استخوان اطراف دندان مان از بین میرود. و افراد متخصص می گویند بیماری های لثه به مرور در اثر سمی که باکتری های دهان تولید می کنند، ایجاد می شود.

اولین نشانه این بیماری ها، خونریزی بدون درد لثه است. ولی اگر علاوه بر خونریزی، درد هم وجود داشته باشد، یعنی بیماری پیشرفته شده و احتمالا استخوان هیا اطراف دندان از بین رفته و باکتری ها باعث ایجاد کیسه های چرکی عمقی در لثه شده اند. به این ترتیب عفونت، تورم، درد و تحلیل بیشتر استخراج رخ می دهد. بیماری های پیشرفته لثه می توانند باعث شوند فرد دندان خود را از دست بدهد حتی اگر سالم باشد. بهداشت ضعیف دهان و دندان، سابقه خانوادگی بیماری های لثه، مصرف سیگار و ابتلا به دیابت می توانند باعث مبتلا شدن به بیماری های لثه شوند.

شماره چهار ترک خوردگی دندان


فشار آوردن به دندانی که شکسته یا ترک خورده است باعث می شود درد بسیار شدیدی را در آن ناحیه احساس کنید. دلایلی که باعث ترک خوردن دندان می شود فشار آوردن جسمی سخت مثل شکلات سفت ، بیسکویت یا استخوان غذا های گوشتی باعث این درد می شود. پیشنهاد میکنیم با مراجعه به پزشک متخصص دندان این علت تشخیص داده شود.

شماره پنج اختلال مفصل گیجگاهی فکی – درمان پس از کشیدن دندان


در شروع به این موضوع میتوان درد را بر اثر جراحی پس از کشیدن دندان ایجاد شود. و همینطور اختلال مفصل گیجگاهی فکی می تواند باعث درد ناحیه گوش و آرواره پایین شود. این مفصل مانند لولایی فک پایین را به جمجمه وصل می کند و توانایی جویدن و صحبت به فرد می دهد.

اختلالات مفصل گیجگاهی فکی ممکن است در اثر ضربه خوردن یا ورم مفاصل یا خستگی عضلات فکی ناشی از دندان قروچه نیز به وجود بیایند. درد مفصل گیجگاهی فکی همچنین ممکن است پس از جراحی های دندان پزشکی مثل جراحی و یا کشیدن دندان عقل یا فشرده شدن دندان عقل نهفته به ناحیه این مفصل ایجاد شود.

شما میتوانید به بخش سلامت وب سایت گیلارو مراجعه کنید 

نظرات (0)