0

از تامین امنیت اطلاعات ارسالی تلگرام به CDN ها بیشتر بدانید.

بازدید 250

در این مقاله کوتاه خواهیم دید که تلگرام چطور از CDN ها استفاده می کند. همچنین علت اینکه شرکت تلگرام ادعا می کند که اطلاعات در CDN هیچ کشوری قابل تغییر و ویرایش نیست چه مکانیزمی است؟ پس با تک تیک همراه باشید.
می دانیم که شرکت تلگرام اعلام کرده است ( لینک ) که از ورژن رسمی ۴.۲ به بعد برخی از اطلاعات کانال های با بیش از ۱۰۰ هزار عضو برای دسترسی سریع تر کاربر نهایی در CDN های برخی از کشورها ذخیره سازی خواهد شد.
همچنین شرکت تلگرام اعلام کرده است که دیتاسنترهای CDN جز ابر تلگرام محصوب نمی شوند. برای اینکه تلگرام بتواند امنیت دیتاهایی که در CDN ذخیره می شوند را تامین نماید فایل ها را قبل از ارسال به Content Delivery Network ها با یک کلید یکتا که توسط AES-256-CTR رمزنگاری می کند. به دلیل اینکه این کلیدها تنها در اختیار سرور اصلی MTProto و کلاینت مجاز قرار می گیرد. در واقع این تنها اطلاعات رمزنگاری شده هستند که به CDN ها ارسال می شوند ، نه کلیدها.
بنابراین حتی اگر سرورهای CDN نیز توسط هکرها مورد حمله قرار بگیرند باز هم خطری متوجه اطلاعات ذخیره شده کاربران بر روی کانال ها نخواهد بود.
همچنین قطعه فایل های رمزنگاری شده ، جهت محافظت از دستکاری با استفاده از SHA-256 Hash ای که در سمت کلاینت بررسی می شود ، چک خواهند شد.
از تامین امنیت اطلعات ارسالی تلگرام به CDN ها بیشتر بدانید.
در نهایت نرم افزار تلگرام در سمت کاربر تنها دریافت اطلاعاتی را می پذیرد که با SHA-256 Hash هم خوانی داشته باشند. این دقیقا همان دلیلی است که باعث می شود که حتی اگر کسی بتواند اطلاعات موجود در CDN ها را دستکاری کند ، دیتاهای نا معتبر به دست کاربران نمی رسد. همچنین اگر دیتای غیر رمزنگاری شده به سمت کاربری ارسال شود ، نرم افزار تلگرام آن را نخواهد پذیرفت.

منبع : تک تیک

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.