21

انواع سایز عکس اینستاگرام – آموزش ساخت عکس در فتوشاپ

انواع سایز عکس اینستاگرام در فتوشاپ - بهترین سایز پست و استوری اینستاگرام
بازدید 15589

اینستاگرام شبکه اجتماعی که این روز های مورد توجه بسیاری از مردم واقع شده. در این مطلب میخواهیم توضیحی درباره چگونگی تنظیم عکس اینستاگرام در نرم افزار محبوب آدوبی فتوشاپ بدیم.

اینستاگرام برای نمایش پست های که وجود داره برای کاربران یک استانداردی را به صورت پیشفرض در پلتفرم خودش قرار داده. اما اینکه ما چطوری باید این استاندارد ها را رعایت کنیم یک موضوع بسیار حائز اهمیتی هست. چرا که اگر دنبال کننده های شما پست های شما رو ببینند. و به درستی این تنظیمات انجام نشده باشه ممکنه از تصویر سریع عبور کنه و پست های دیگری رو مشاهده کنه.

خوب در این مطلب قرار هست در رابطه با اندازه استاندارد تصاویر صحبت کنیم. و همینطور چطوری بتونیم از این استاندارد ها در نرم افزار فتوشاپ استفاده کنیم. در این مطلب به شما از تکنیک های که بتونید تصاویر خودتون رو خوب نمایش بدید هم صحبت میکنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا از آموزش ها استفاده کنید.

نمایش ابعاد اندازه عکس در پست اینستاگرام

به طور کلی نمایش محتوای پست ها در قسمت فید (Feed) یا همان  قسمت خانه اینستاگرام به دو صورت وجود دارد. در حالت اول میتوانید از ابعاد مربع نسبت یک در یک استفاده کنید یا از ابعاد مستطیل نسبت چهار در پنج انتخاب کنید. پیشنهاد ما به شما اندازه یک در یک مربع است.

اندازه تصاویر مربع نسبت یک در یک ۱:۱ – حداقل اندازه ای که میتونید به صورت استاندارد استفاده کنید از عرض ۶۰۰ پیکسل است. پس اگر عرض شما یک عدد ثابت باشد باید طول عکس هم به همان اندازه باشد. پس در صورتی که عرض عکس ۶۰۰ پیکسل را در نظر گرفتید برای ارتفاع عکس هم اندازه ۶۰۰ پیکسل بذارید.

سایز تصاویر مربع نسبت یک در یک ۱:۱

کمترین سایز عکس با عرض ۴۰۰ پیکسل و عرض ۴۰۰ پیکسل – ۴۰۰x400

سایز عکس متوسط با عرض ۶۰۰ پیکسل و عرض ۶۰۰ پیکسل – ۶۰۰x600

سایز عکس بیشتر با عرض ۱۰۰۰ پیکسل و عرض ۱۰۰۰ پیکسل – ۱۰۰۰x1000

 

اندازه عکس مستطیل نسبت چهار در پنج ۴:۵ – باز هم مثل مثال قبل اگر میخواهید برای پست خود اندازه عکس را انتخاب کنید. پیشنهاد می شود که از عرض ۶۰۰ پیکسل به عنوان حداقل استفاده کنید. حالا اگر عرض عکسخود به طور مثال ۶۰۰ پیکسل باشد باید برای ارتفاع عکس از اندازه ۷۵۰ پیکسل استفاده کنید.

سایز تصاویر مربع نسبت چهار در پنج ۴:۵

کمترین سایز عکس با عرض ۴۰۰ پیکسل و عرض ۴۷۰ پیکسل – ۴۰۰x470

سایز عکس متوسط با عرض ۶۰۰ پیکسل و عرض ۷۵۰  پیکسل – ۶۰۰x750

سایز عکس بیشتر با عرض ۱۰۰۰ پیکسل و عرض ۱۱۷۰ پیکسل – ۱۰۰۰x1170

 

تصویر زیر به عنوان مثال از یک عکس بر مبنای یک در یک ۱:۱ در سمت چپ و یک مبنای چهار در پنج ۴:۵ را مشاهده می کنید.

انواع سایز عکس در اینستاگرام

خوب همیطور که مشاهده کردید برای پست گذاشتن در صفحه خانه اینستاگرام میتونید هم برای نمایش عکس و هم برای نمایش ویدیو از این سایز ها استفاده کنید.

نمایش ابعاد اندازه ویدیو در پست اینستاگرام

در قسمت قبل در رابطه با اندازه تصاویر جهت نمایش صحبت شده بود و در این قسمت هم در رابطه با نمایش ویدیو میخوایم سایز های که میتونید در اینستاگرام استفاده کنید رو توضیح بدیم. به خاطر داشته باشید که نمونه توضیحاتی که در قسمت زیر میدیم هم دقیقا مثال با را دارند با این تفاوت که نمایش ویدیو در فید و سیستم پلتفرم ای جی تی وی قابلیت های جدید تری داده است. که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

اندازه ویدیو مربع نسبت یک در یک ۱:۱ – حداقل اندازه ای که میتونید به صورت استاندارد استفاده کنید از عرض ۶۰۰ پیکسل است. پس اگر عرض شما یک عدد ثابت باشد باید طول عکس هم به همان اندازه باشد. پس در صورتی که عرض ویدیو ۶۰۰ پیکسل را در نظر گرفتید برای ارتفاع ویدیو هم اندازه ۶۰۰ پیکسل بذارید.

سایز ویدیو مربع نسبت یک در یک ۱:۱

کمترین سایز ویدیو با عرض ۴۰۰ پیکسل و عرض ۴۰۰ پیکسل – ۴۰۰x400

سایز ویدیو متوسط با عرض ۶۰۰ پیکسل و عرض ۶۰۰ پیکسل – ۶۰۰x600

سایز ویدیو بیشتر با عرض ۱۰۰۰ پیکسل و عرض ۱۰۰۰ پیکسل – ۱۰۰۰x1000

 

اندازه ویدیو مستطیل نسبت چهار در پنج ۴:۵ – این اندازه هم میتواند انتخاب شما برای پست ویدیوی خود باشد. پیشنهاد می شود که از عرض ۶۰۰ پیکسل به عنوان حداقل استفاده کنید. حالا اگر عرض ویدیو خود به طور مثال ۶۰۰ پیکسل باشد باید برای ارتفاع ویدیو از اندازه ۷۵۰ پیکسل استفاده کنید.

سایز ویدیو مستطیل نسبت چهار در پنج ۴:۵

کمترین سایز ویدیو با عرض ۴۰۰ پیکسل و عرض ۴۷۰ پیکسل – ۴۰۰x470

سایز ویدیو متوسط با عرض ۶۰۰ پیکسل و عرض ۷۵۰  پیکسل – ۶۰۰x750

سایز ویدیو بیشتر با عرض ۱۰۰۰ پیکسل و عرض ۱۱۷۰ پیکسل – ۱۰۰۰x1170

 

اندازه ویدیو مستطیل نسبت شانزده در نه ۱۶:۹ – نمایش ویدیو در اندازه ۱۶:۹ دقیقا استاندارد اندازه تماشای ویدیو های سینمایی است. اگر بخواهیم اندازه نمایش ویدیو ها را به چند بخش توضیح دهیم با کیفیت های که بارها شما اسم آنها را شنیده اید.

نمایش ویدیو با کیفیت HD و یا FullHD که سایز ویدیوی اچ دی HD را با اندازه عرض ۱۲۸۰ در ۷۲۰ و سایز ویدیوی Full HD با اندازه ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ تنظیم می کنند. در صورتی که شما میخواهید یک ویدیو را اندازه گیری ۱۶:۹ بکنید میتوانید از حداقل اندازه ۶۴۰ در ۳۶۰ پیکسل در نرم افزار های ویدویی خود خروجی بگیرید. بهترین نرم افزار برای خروجی گرفتن هم میتواند نرم افزار ادوبی پریمیر برای شما باشد.

سایز ویدیو مستطیل نسبت شانزده در نه ۱۶:۹

حداقل سایز با کیفیت کم عرض ۶۴۰ پیکسل و ارتفاع ۳۶۰ پیکسل  – ۶۴۰x360

سایز ویدیو با کیفیت HD با عرض ۱۲۸۰ پیکسل در ۷۲۰ پیکسل  – ۱۲۸۰x720

سایز ویدیو با کیفیت Full HD با عرض ۱۹۲۰ پیکسل در ۱۰۸۰ پیکسل  – ۱۹۲۰x1080

 

مثال زیر برای نمایش ویدیو در اندازه ۱۶:۹ به عکس کشیده شده است. شما میتوانید برای استاندارد های نمایش پست از هر کدام از اندازه های مربع یک در یک یا مستطیل نسبت به چهار یا مستطیل نسبت شانزده به نه ۱۶:۹ استفاده کنید.

نمایش ابعاد اندازه ویدیو در پست اینستاگرام

نمایش ابعاد اندازه عکس و ویدیو در استوری اینستاگرام

در قسمت های قبلی توضیحاتی در رابطه با ابعاد و مقیاس اندازه گیری سایز تصاویر و ویدیو ها داده ایم. اما در استوری گذاشتن بر روی پیج اینستاگرام هم استاندارد خودش را دارد که کمی متفاوت تر نسبت به اندازه های ذکر شده است.

در استوری گذاشتن برای تصاویر اندازه ای که میتونید تمام صفحه را جهت نمایش داشته باشید و شما میتونید از استاندارد ابعاد ۹:۱۶ استفاده کنید. لطفا دقت داشته باشید که در استوری گذاشتن ابعاد ۱۶:۹ با ابعاد ۹:۱۶ متفاوت است.

سایز ویدیو و عکس مستطیل نسبت نه به شانزده ۹:۱۶

حداقل سایز ویدیو و عکس با کیفیت کم با عرض ۳۶۰ پیکسل و ارتفاع ۶۴۰ پیکسل  – ۳۶۰x640

سایز ویدیو و عکس با کیفیت HD با عرض ۷۲۰ پیکسل در ارتفاع  ۱۲۸۰ پیکسل  – ۷۲۰x1280

سایز ویدیو و عکس با کیفیت Full HD با عرض ۱۰۸۰ پیکسل در ارتفاع  ۱۹۲۰ پیکسل  – ۱۰۸۰x1920

نمایش ابعاد اندازه تصاویر و ویدیو در استوری اینستاگرام

 

مراحل ساخت قالب تصاویر در نرم افزار فتوشاپ

حال که مقیاس تصاویر رو دارید میتونید برای خودتون یک قالب داشته باشید و از اون قالب برای پست های اینستاگرامی خودتون استفاده کنید. در تصاویر زیر به شما توضیح میدیم چطوری میتونید اندازه قالب تصویرتون رو بسازید و همینطور اگر قالب رو دارید و میخوایی بعد از ساختن دوباره تغییرات بدید پیشنهاد میکنم تا انتها همراه ما باشید.

تنظیمات تصاویر اینستاگرام در فتوشاپ

برای شروع به اولین گزینه تب بالا سمت راست به نام File را انتخاب کنید. و بر روی گزینه New کلیک کنید. و همینطور میتونید با فشار دادن همزمان از دکمه های Ctrl + N صفحه تنظیمات ساخت قالب رو مشاهده کنید.

حالا ما میخوام یک قالب متوسط ابعاد ۱۶:۹ (۷۲۰x1280) را ایجاد کنیم در قسمت شماره یک که اندازه ۱۲۰۰ نوشته شده انتخاب عرض عکس ما هست داخل اون عدد ۷۲۰ رو تایپ کنید. و در قسمت شماره دو ارتفاع عکس رو بذارید روی شماره ۱۲۸۰ در قسمت شماره سه هم تنظیمات رو بذارید روی حالت Pixels و در انتها بر روی دکمه Create کلیک کنید.

شماره یک Width عرض : سایز عرض عکس میزان ۷۲۰ را بدهید.

شماره دو Height ارتفاع : سایز ارتفاع عکس میزان ۱۲۸۰ را بدهید.

شماره سه مبنای اندازه گیری : مبنای اندازه گیری عکس را روی حالت Pixels بذارید.

شماره چهار Create ایجاد : با زدن بر روی این دکمه قالب را ایجاد میکند.

 

در صورتی که تنظیمات بالا را انجام داده باشید تصویر زیر برای شما به نمایش در می آید.

تنظیمات تصاویر اینستاگرام در فتوشاپ

اگر هم میخواید در فتوشاپ قالب عکس خودتون رو تغییر بدید میتونید با استفاده از تب های بالا گزینه Image رو انتخاب کنید و در منوی کشویی بر روی دکمه Image Size کلیک کنید. برای استفاده از دکمه میانبر کیبورد هم میتونید. همزمان با فشار دادن دکمه های Ctrl + Alt +I صفحه تنظیمات رو باز کنید.

امیدوارم که این آموزش برای شما کاربردی واقع شده باشد. در صورتی که سوالی دارید حتما در زیر این مطلب برای ما بنویسید تا دیگران هم نظرات مشابه شما را ببینند و پاسخ خودشون رو گرفته باشند.

در صورت تمایل میتونید پیج ما رو در اینستاگرام دنبال کنید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سینا گفت:

  واقعا دمتون گرم خیلی دنبال این روش بودم یک نفر درست آموزش بده، کامل و جامع بود

  1. گیلارو گفت:

   ممنون از نظر شما. امیدواریم این پست برای شما مفید واقع شده باشد.

 2. میلاد گفت:

  اگر بخوام ویدیو درست کنم بازم باید سایز ویدیو توی استوری رو بزارم روی ۷۲۰ در ۱۲۸۰

  1. گیلارو گفت:

   برای استوری ویدیو حداکثر زمان ۱۵ ثانیه را در نظر بگیرید و همینطور برای سایز میتوانید با مقیاس ۷۲۰ در ۱۲۸۰ اندازه تصویر را کوچکتر یا بزرگتر تنظیم کنید.

 3. هانیه گفت:

  سلام ببخشید بخوایم کیفیت عکس ها در اینستا گرام عالی باشه کدوم ابعاد را برای پست استوری و فیلم در نظر بگیریم؟

 4. هانیه گفت:

  سلام ببخشید بخوایم کیفیت عکس ها در اینستا گرام عالی باشه کدوم ابعاد را برای پست استوری و فیلم در نظر بگیریم؟ از لحاظ وضوح رنگها هم میخواستم

 5. راز گفت:

  سلام من با همین ابعاد توی فوتوشاپ استوری میسازم ولی وقتی خروجی میگیرم ومیخوام پست کنم کیفیت جالبی نسبت به پیج های دیگه نداره !! یه مقدار تار به نظر میاد… در صورتیکه از عکس های با کیفیت استفاده میکنم
  البته مشکلم تو کل استوری هست حتی فونت ها هم تار نشون میده…

  1. محمد حسین صادقی گفت:

   احتمالا زمان خروجی گرفتن کیفیت عکس پایین هست. یا اینکه زمان ارسال کردن به گوشی از واتس اپ یا تلگرام به صورت عکس استفاده می کنید که کیفیت رو میارن پایین

 6. محسن گفت:

  خفن تر از شما وجود نداره
  هم کوتاه هم مفید
  هم جذاب و هم کاربردی

 7. محسن گفت:

  خفن تر از این نمیشد
  ساده کوتاه مفید و با گرافیک جذاب مهندس جان ممنون

 8. پرهام گفت:

  سلام من وقتی سیو میکنم گزینه ی جیپگ رو انتخاب میکنم ولی از یه پست هشت اسلایدی فقط اسلاید آخر پسوندش جیپگ میشه بقیه گیف هست مشکل از چیه لطفا راهنماییم کنید

 9. ساناز گفت:

  سلام من عکاسم و میخوام عکسامو بدون اینکه کادر بالا و پایین عکسم خالی بمونه بذار تو اینستا میشه راهنمایی کنید و نمیخوام به کادر عکسم دست بزنم راهی هست

 10. نوبتی گفت:

  میگم توی گوشی های سایز مختلف زوم میشه چیکار باید کرد؟

 11. علی شاهی گفت:

  سلام دمتون گرم از این سایت خوبتون انصافا اولین باره تو یه سایت نظر میدم اینم چون خیلی مشتی توضیح داده بودین نظر دادم انصافا دمتون گرم من به شخصه یکی از فن هاتون شدم

 12. سمیه گفت:

  سلام خیلی عالی بود کاش در مورد قالب ویدیو هم در فتوشاپ میگفتید

 13. فرزانه مسگر گفت:

  سلام ممنون ازتون
  من یک عکس را به صورت ماشین می‌خوام در سه پست قرار بدم(افقی) نمی‌دونم عکس باید چه سایزی داشته باشه

  1. محمد حسین صادقی گفت:

   ۱۰۰۰ در ۱۰۰۰ پیکسل مربع

 14. علی گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات مفید شما . مثلا برای استوری هرچه پیکسل بیشتر باشد کیفیت بالاتر است . یک سوال ‌ . وقتی که میشود با انتخاب پیکسل بالا فول اچ دی ساخت پس دیگه پیکسل های پایین و کیفیت کم به چه درد کسی میخورن ؟ جایی ممکن هست بدرد بخورن که پیکسل های پایین و عکس کم کیفیت؟

 15. علی گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات مفید شما . مثلا برای استوری هرچه پیکسل بیشتر باشد کیفیت بالاتر است . یک سوال ‌ . وقتی که میشود با انتخاب پیکسل بالا فول اچ دی ساخت پس دیگه پیکسل های پایین و کیفیت کم به چه درد کسی میخورن ؟ جایی ممکن هست بدرد بخورن که پیکسل های پایین و عکس کم کیفیت؟مرسی

 16. مهتاب گفت:

  با ابعادی که شما نوشتید اصلا چیزی پست نمیشه. اصلا لود نمیشه

 17. جواد گفت:

  سلام
  من وقتی ابعاد ۴ در ۵ و انتخاب می کنم در حالی که خود ویدیو سایزش همینه ، بازم موقع پست شدن ۱ در ۱ میشه.دلیلش چیه.یعنی تنظیمات داره واسه نشر این سایز.گوشی هم شیاومی هست

  ممنون میشم پاسخ منو بدید