0

همه چیز درباره ویروس کرونا – علائم درمان و پیشگیری

ویروس کرونا و علائم بیماری | پیشگری و درمان ویروس کرونا | آموزش های اولیه
بازدید 247

کرونا ویروس بیماری که این روز ها توجه خیلی رسانه ها و دولت ها به این بیماری است. ویروسی که باعث ترس میلیون ها نفر شده. در این مقاله میخواهیم نگاهی به شناخت ویروس نحوه انتقال تاریخچه و درمان های که شده است بپردازیم.

این بیماری بر روی دستگاه تنفسی پسدانداران یا به طور کل روی انسان تاثیرگذار است. این ویروس با سرماخوردگی، پنومونی و سندرم حاد تنفسی شدید سارس و میتواند بر روی رویده پسدانداران (انسان) تاثیرگذار باشد. این ویروس (کرونا) در سال ۱۳۱۶ از بیماری برونشیت عفونی پرندگان کشف شده است.
دانشمندان در طول هفت دهه گذشته به این نتیجه رسیده اند که بیماری کرونا میتواند گاو، اسب، خوک، سگ، گربه و موش را آلوده خود بکند. نحوه انتقال آنها و دو بیماری خطرناک مشتق از آن :SARS و MERS تحقیق کرده است.

ویروس کرونا به عنوان عامل این بیماری به سیستم تنفسی حمله می کند و به تدریج این سیستم را از کار می اندازد و از علائم این بیماری می توان به سرفه، تب شدید که به التهاب ریه و نارسایی کلیه منجر می شود، اشاره کرد.

همه چیز درباره ویروس کرونا | پیشگری و درمان ویروس کرونا | آموزش های اولیه

حقایق کلی در مورد ویروس کرونا

هیچ درمانی برای سرماخوردگی وجود ندارد.
ویروس کرونا باعث SARS و MERS می شود.
ویروس کرونا بسیاری از گونه های مختلف را آلوده می کند.
این بیماری از چین نشئت گرفته و در ۳۷ کشور گسترش یافت و ۷۷۴ نفر را کشت.

انواع ویروس کرونا

انواع مختلف ویروس های کرونا انسانی موجب انواع مختلف بیماری میشود در حال حاضر شش نوع شناخته شده از ویروس کرونا وجود دارد که می تواند انسان را آلوده کند.

انواع متداول عبارتند از:

۲۲۹E (آلفا کروناویروس)

NL63 (آلفا کروناویروس)

OC43 (قرنطینه ویروس بتا)

HKU1 (کرونا ویروسی بتا)

همه چیز درباره ویروس کرونا | پیشگری و درمان ویروس کرونا | آموزش های اولیه

ویروس کرونا ۲۰۱۹-nCoV

از اواخر دسامبر ۲۰۱۹ ویروس تازه‌ای در شهر ووهان چین شیوع پیدا کرده که جان ۴۱ نفر را گرفته‌است. این نوع کرونا ویروس قبل از این همه‌گیری در انسان دیده نشده بود. ابتلای بیش از ۵۰۰ نفر به این ویروس تأیید شده و مواردی از ابتلا در تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، استرالیا، فیجی، فرانسه، ترکیه و آمریکا مشاهده شده‌است.

علایم بیماری شامل تب و گاهی مشکلات تنفسی مانند تنگی نفس، تندنفسی و گلودرد و آبریزش بینی است. اولین مبتلایان این بیماری در ووهان در بازار خوراک دریایی کار می‌کردند یا در آنجا حضور داشتند؛ ولی با توجه به گسترش بیماری در افرادی که با حیوانات در تماس نبودند سازمان بهداشت جهانی انتقال انسان به انسان را نیز مد نظر قرار داده‌است.

حتی دولت استرالیا ۶۰۰ نفر از شهروندان که به چین سفر کرده بودند و در حال بازگشت به استرالیا بودن. را در جزیره خارج از خاک استرالیا قرنطینه کرد تا از ورود ویروس به کشور جلوگیری کند

اکثر کشورهای دنیا مسافرانی که این اواخر به چین سفر داشتن را مورد ارزیابی یا قرنطینه انجام داده و برخی پروازهای دنیا به چین لغو شده اند.

معنی کرونا ویروس

واژه “کروناویروس” از کلمه لاتین “corona” یا کلمه یونانی “κορώνη” به معنی تاج یا هاله گرفته شده‌است. این واژه به مشخصه ظاهری ویریون‌ها (شکل عفونی ویروس) که در زیر میکروسکوپ الکترونی دیده می‌شود، اشاره دارد که حاشیه‌ای از سطح بزرگ و پیازدار داشته و یادآور تصویری از یک تاج سلطنتی یا تاج خورشیدی است

ویروس کرونا یا ویروس MERS چیست؟

کرونا ویروس MERS برای اولین بار در عربستان شناخته شد و هر چند در بسیاری از افراد باعث علائم شبیه بیماری آنفولانزا (تب) سرفه، بدن درد و گاهی اسهال، می گردد اما در گروهی از بیماران نیز (مانند سالمندان) ممکن است باعث بیماری شدیدتر تنفسی و بستری در بیمارستان شود.

کروناویروس ها نوعی ویروس هستند که عموماً باعث سرما خوردگی معمولی در انسان می گردند، اما برخی از آن ها مانند SARS می توانند باعث بیماری تنفسی شدیدتر و گاهی مرگ بیمار شوند.

ویروس کرونا و علائم بیماری | پیشگیری و درمان ویروس کرونا | همه چیز درباره ویروس کرونا

در چه کسانی بیماری شدیدتر می شود؟

در کسانی که سابقه بیماری مزمن (مانند بیماری تنفسی، قلبی، کبدی یا کلیوی داشته اند یا به هر دلیلی سیستم دفاعی بدنشان ضعیف شده است مانند: دیابت، یا درمان های دارویی ضعیف کننده ایمنی بدن) ممکن است بیماری کروناویروسی MERS شدیدتر شده و منجر به بستری و گاهی فوت بیمار گردد. افراد جوان که تغذیه سالم داشته و از سلامت کافی جسمی بهتری برخوردار هستند در صورت عفونت به این ویروس، بیماری خفیف تری را معمولاً تجربه می نمایند.

راه انتقال بیماری MERS چیست؟

راه انتقال دقیق این ویروس مشخص نشده است اما به نظر می رسد از راه قطرات تنفسی و ترشحات بدن قابل انتقال باشد. همچنین احتمال می رود که با تماس با بزاق و ترشحات بدن شتر و مصرف شیر غیر پاستوریزه آن حیوان باعث بیماری گردد.

روش‌های انتقال بیماری از انسان به انسان شبیه بیماری آنفلوآنزا از طریق سرفه و عطسه است. با این حال احتمال انتقال بیماری در فضای باز بسیار محدود بوده و موارد انتقال انسان به انسان در مواردی رخ داده‌است که افراد به مدت طولانی در فضای بسته در کنار فرد بیمار بوده‌اند مانند افرادی که در بیمارستان‌ها با بیماران در ارتباط هستند.

علائم بیماری و واکسن و درمان 

تب درجه حرارت بالای ۳۸ درجه سانتیگراد
سرفه سرفه، گلو درد و سایر علائم تنفسی در اغلب بیماران دیه
اسهال برخی بیماران دچار اسهال نیز می شوند
تنگی نفس در صورت احساس تنگی نفس باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه نمود.

همه چیز درباره ویروس کرونا | پیشگری و درمان ویروس کرونا | آموزش های اولیه

نکات مهم پیشگیری از ویروس کرونا

از تماس با افراد سرما خورده  و یا بیمار جدا خوداری کنید. و فاصله یک متر را حفظ نمایید.

از تماس انگشتان با به دهان بینی و چشم خودداری نمایید.

دستان خود را با صابون مایع یا صابونی که فقط  برای خودتان است استفاده کنید.

در مکان های عمومی از ماسک استفاده کنید.

درمان ویروس کرونا

در حال حاضر درمانی برای ویروس کرونا وجود ندارد. اما شما میتوانید با فرایندی که سرما خوردگی گرفته اید این بیماری را التیام ببخشید. مایعات مصرف کنید و استراحت زیادی داشته باشید. از بخور میتوانید برای کمتر شدن درد دستگاه گوارشی و گلو استفاده کنید.

دانشمندان ماده‌ای به نام «K22» کشف کردند که به نظر می‌رسد توانایی این ویروس‌ها را برای گسترش در انسان‌ها مسدود می‌کند. K22 تکثیر کروناویروس را در سلول‌های پوششی دستگاه تنفسی انسان مهار می‌کند. «K22» در مقابله با کروناویروس‌های بی‌ضرری که در انسان علائم سرماخوردگی ایجاد می‌کنند و کروناویروس‌های عامل بیماری سارس و مرس مؤثر است. ویروس‌ها برای تولیدمثل باید غشای سلول‌های انسانی جداگانه‌ای در اختیار بگیرند تا در آن نوعی پایه نگهدارنده درست کنند و ماشین تولید ویروس خود را در آن مستقر کنند و ماده «K22» این روند را غیرممکن می‌کند

محققان استرالیایی نسخه ای از ویروس کرونا را در آزمایشگاه کشت کرده اند. این اقدام به ساخت واکسن کرونا و شناسایی بیماری کمک می کند. به گفته یکی دیگر از محققان این موسسه، تست آنتی بادی به پژوهشگران کمک می کند افراد مشکوک به ابتلا به بیماری را آزمایش کنیم. به این ترتیب می توان تصویری واضح و دقیق از میزان گستردگی ویروس و میزان دقیق مرگ و میر ناشی از آن به دست آورد.

همه چیز درباره ویروس کرونا | پیشگری و درمان ویروس کرونا | آموزش های اولیه

توصیه های بهداشتی جهت عدم انتقال ویروس کرونا

– مسافرانی که به کشورهای عربی مانندامارات متحده عربی، عمان، قطر، اردن و مخصوصاً به زائرانی که به عربستان مسافرت می نمایند از خرید و مصرف مواد غذایی و آشامیدنی غیر مطمئن از دست فروشان خودداری نمایند و از مصرف شیر غیر پاستوریزه شتر نیز پرهیز داشته باشند. واگیری فرد به فرد در بیماری MERS به مراتب از بیماری آنفولانزا و سرماخوردگی کمتر است اما در تماس های نزدیک خانگی و بیمارستانی ممکن است به افراد دیگر منتقل شود از این رو رعایت بهداشت فردی توصیه می شود پرسنل بیمارستان باید علاوه بر دقت در شستن دست ها از ماسک و دستکش نیز به طور صحیح استفاده نمایند.

از تماس دست آلوده به چشم، دهان و بینی خودداری شود.باید در موقع سرفه نمودن در دسترس نیست از آستین لباس در ناحیه آرنج می توان استفاده نمود.

دستها با آب و صابون یا با محلول های الکلی پاک کننده دست شستشو شود.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.