هر آنچه که باید درباره مدیریت ارتباط با مشتری CRM بدانید

آیا تا کنون نام مدیریت ارتباط با مشتری و یا کلمه اختصاری CRM را شنیده اید؟ شاید هم از این سیستم استفاده کرده اید و همینطور جواب های مثبت و منفی گرفته باشید. در اصل سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان باعث پشرفت و بهبود توسعه اقتصاد شما می شود. اگر از حوصله شما خارج نمی شود توضیحی کوتاه از سیستم مدیریت امور مشتریان برای شما عزیزان می دهیم تا با معرفی بهتر نسبت به این مطلب در خدمت شما باشیم.
مدیریت ارتباط با مشتری – Customer Relationship Management
سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان جهت بالابردن سطح کیفیت محصولات، خدمات درگاه ارتباطی را با مشتریان برقرار میکنند تا بتواند حس اعتماد را به مشتریان القا کنند. بعلاوه این سیستم جهت دریافت گزارشاتی جهت بهبود خدمات بهتر استفاده می شود. راه های ارتباطی این سیستم برای هر سازمان متفاوت می باشد و هر چقدر از سیستم ارتباطی به روز تر استفاده شود جواب های مثبت و بهتری برای سازمان دریافت می شود. به طور مثال یک سازمان میتواند از تلفن، پیامک، پست الکترونیکی، وب سایت، پشتیبانی آنلاین پیام رسان استفاده کند.
استفاده صحیح از سیستم مدیریت ارتباط با مشتری – CRM
آیا واقعا نیاز است که شرکت ، موسسه و سازمان از این سیستم استفاده کند یا خیر؟ جالب است بدانید با توجه به این که این سیستم هزینه بر است و به جای سود دهی. شما در حال هزینه کردن هستید و برایتان پیش بیایید که این کار ضرر است. و شاید شما با راه اندازی این سیستم نه تنها که سود نبرده اید بلکه هزینه قابل ملاحظه ای بر روی دستتان گذاشته باشد! در جواب تمام این سوالات باید بگویم بله سیستم مدیریت ارتباط مشتری هزینه دارد اما این هزینه کردن نه تنها ضرر ندارد بلکه سود دهی دارد اما چگونه؟ برای بعضی ها استفاده از این سیستم گرفتن زمان کارمندان و اشغال کردن محیط و هزینه های غیره… را در نظر می گیرند. گاها مشاهده شده که بعضی از شرکت ها با استفاده کردن از این سیستم به هیچ نقطه مثبتی نرسیده اند چرا؟ خوب است بدانید برای استفاده کردن از این سیستم باید به درستی از فرایندهای خودتان استفاده کنید. مفهوم واقعی و کامل سیستم مدیریت ارتباط با مشتری CRM این نیست که شما مشتریان خود را راضی نگه دارید. بلکه باید بدانید مشریان با محصولات و خدمات چه مشکلاتی دارند. بعضی اوقات دیده شده بعضی از مدرسین در رابطه با این مبحث موضوع خوش برخوردی و آداب صحبت کردن با مشتریان را آموزش می دهند. اما این فرایند کافی نیست باید بگوییم اصل استفاده از سیستم مدیریت ارتباط با مشتری برای عالی کردن محصولات و خدمات شما است. در این رابطه بایید فرایند صحیح را بدانید و برای سازمان خود استفاده کنید.
فرایند خدمات پس از فروش و مدیریت ارتباط با مشتری
به طور مثال یک شرکت فروش محصولات الکترونیی موبایل چگونه میتواند از سیستم مدیریت امور مشتریان استفاده کند.
با توجه به مشکلاتی که مشتری از سمت یک محصول بیان میکنند. باید اطلاعات ثبت شود و در رابطه با نوع خرابی، نوع قطعات قطعات معیوب و اطلاعات دیگر را داشته باشید. در زمان گزارشات و آمار گیری شما میتوانید متوجه شوید که چه نوع محصول شما بیشترین تعداد خرابی را دارد و بیشترین تعداد قطعات خرابی شما مربوط به چه محصولی است و بر این اساس و گزارش های به دست آمده میتوانید مشکلات خود را بهبود ببخشید و در آینده مشکلات خود را برطرف کنید. در گزارش گیری های خود میتوانید خیلی از مشکلاتی که پیش می آید را بررسی و ترمیم کنید. حال آیا اگر فقط به فکر جواب دادن به مشتری باشید. اطلاعاتی از مشکلات محصولات و خدمات خود نداشته باشید میتوانید در اینده شرکت خود را سرپا نگه دارید؟
پس بهتر است نسبت به سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان خود یک آنالیز دقیق داشته باشید و با انجام دادن فرایند صحیح از این سیستم به خوبی استفاده کنید.سعی بر این داشته باشید که منابع انسانی، فرآیندهای سازمانی و تکنولوژی های مورد استفاده خود را جای درست در سازمان خود بچینید.
اگر میخواهید این سرویس را در سازمان خود جای دهید بهتر است از نرم افزار های مربوط به این سرویس استفاده کنید. البته قبل از خرید حتما خواسته های خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید نرم افزار های فوق قرار است به درستی مشکل شما را برطرف کنند.
اگر از CRM به درستی استفاده کنید فروش موفق و عالی خواهید داشت چرا که استفاده درست از این سیستم باعث نوعی بازاریابی مدرن برای جذب مشتریان جدید خواهد شد. به علاوه اینکه هر روز کیفیت محصولات و خدمات شما عالی تر می شود و حس اعتماد و ارزش برند شما بالاتر می رود.

۰ پاسخ به "هر آنچه که باید درباره مدیریت ارتباط با مشتری CRM بدانید"

    ارسال یک پیام

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تیم توسعه و تحقیق گیلارو