نکاتی درباره استخدام با روش زبان بدن

قبل از هر چیزی بهتر است توضیحی کوتاه درباره زبان بدن بدانیم زبان بدن و به صورت کلی ارتباطات غیر کلامی بخش عمده‌ای از ارتباطات ما را تشکیل می‌دهند و از این رو ما باید با شناخت زبان بدن و استفاده بهینه توامندی های کلامی و غیر کلامی خود را افزایش بدهیم.
زبان بدن در مصاحبه شغلی
همان طور که طرز صحبت شما در یک مصاحبه می تواند تاثیرگزار باشد، زبان بدن شما نیز می تواند تاثیر داشته باشد. زبان بدن باعث می شود دیگران شما را بهتر درک کنند، مخصوصا اگر در محل کار باشید. شاید مسخره به نظر برسد اما دلایل روان شناسی برای اثبات این حرف وجود دارد. شاید زبان های غیر کلامی زیادی وجود داشته باشند که شما درباره آن ها ندانید و باعث نگرانی شما شده باشند اما پس از خواندن این مقاله به راحتی می توانید از آن ها استفاده کنید.
دست دادن
آماندا آگوستین، مشاور شغلی می گوید همیشه مصاحبه هایتان را باید با دست دادن آغاز کنید. دست دادن باعث می شود شما بیش تر در خاطره فردی که با شما مصاحبه کرده بمانید. همچنین دست دادن باعث می شود دوستانه و راحت به نظر برسید. او اعتقاد دارد یک دست دادن درست می تواند اعتماد به نفس شما را نشان داده و باعث پیوندی قوی بین شما و فرد مصاحبه گر شود. شما می توانید در کم تر از ۳ ثانیه، خود را در ذهن او ثبت کنید!
ارتباط چشمی
هیدی گرانت در یکی از کتاب هایش می گوید اولین چیزی که هرکس در نگاه اول به آن فکر می کند قابل اعتماد بودن شما است. یک ارتباط چشمی درست می تواند تاثیر بسیاری داشته و شما را قابل اعتماد جلوه دهد. موقع دست دادن به چشم های فرد مقابلتان نگاه کنید. حواستان باشد این ارتباط چشمی تبدیل به یک نگاه خیره نشود. نگاه خیره و طولانی در طول مصاحبه باعث عصبی شدن فرد مقابلتان می شود. حواستان باشد تا هر چند دقیقه نگاهتان را به جایی دیگر معطوف کنید.
صاف بنشینید.
اگر روی صندلی خود لم دهید و یا خیلی راحت بنشینید به این معنا است که مصاحبه را خیلی جدی نگرفته اید و یا علاقه ای به مصاحبه ندارید که هیچ کدام به شما کمکی نخواهد کرد. همچنین تکان خوردن در صندلیتان نیز به نشانه عدم اعتماد به نفس است. نشستن صاف به نشانه هوش، اعتماد به نفس و اعتبار دیده می شود.
دست ها و پاهایتان را آزاد بگذارید.
زمانی که دست به سینه می شوید و یا پاهایتان را روی هم می اندازید به این معنی است که حالتی دفاعی به خود گرفته اید.
برای دست هایتان جایی پیدا کنید.
در طول مصاحبه جای دست هایتان در جیب یا حتی روی میز نیست. انگشت های دستانتان را به هم گره زده و مانند مناره درست کنید. این کار نشانه اعتماد به نفس است.
سر تکان دادن.
سر تکان دادن در طول مصاحبه به این معنا است که شما به حرف هایی که طرف مقابلتان می زند علاقه دارید و با آن موافق هستید، همچنین می تواند به این نشانه باشد شما کاملا متوجه حرف های او می شوید.
لبخند بزنید.
یک لبخند هوشمندانه به سرعت می تواند تصویری مثبت از شما در ذهن فرد مقابلتان بسازد. شاید در طول مصاحبه آن قدر جدی باشید و یا ذهنتان درگیر باشد که یادتان برود لبخند به لب داشته باشید. برای این کار می توانید دستی که حلقه دارید را روی دست دیگر قرار دهید و در موقع نگاهتان به دست هایتان افتاد یادتان بیاید باید لبخند به لب داشته باشید.
کپی رایت : پویا ودایع

آبان ۱۶, ۱۳۹۶

۰ پاسخ به "نکاتی درباره استخدام با روش زبان بدن"

    ارسال یک پیام

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تیم توسعه و تحقیق گیلارو