چگونه مانع از هک شدن Wi Fi شویم

جلوگیری از هک وای فای در محل کار و خانه موضوغی که امروز میخواهیم در رابطه با آن صحبت کنیم. شاید برای شما پیش آمده باشد که سرعت اینترنت محل کار یا منزل کند شده باشد یا با بررسی های که انجام دادید متوجه شدید به جز شما دستگاه های دیگری هم به مودم و روتر شما متصل شده اند. در این مطلب فرایند بستن نام وای فای در لیست جستجو ها را میخوانیم پس در ادامه همراه ما باشید.
یکی از راه های ساده و کاربردی برای این که خیالتان همیشه بابت این مسائل راحت باشد مخفی کردن شبکه وای فای یا نام آن است که در تنظیمات مودم تحت عنوان SSID مشاهده می شود. با این کار نام وای فای دور از دید سودجویان قرار می گیرد و تا حد زیادی ضریب امنیت شبکه وایرلس تان تضمین می شود. در مطلب امروز نحوه مخفی کردن شبکه وای فای را به شما آموزش می دهیم.

تفاوت وای فای با وایرلس چیست؟

در اصل می توان این گونه بیان کرد که میان وایرلس و وای فای تفاوت زیادی وجود ندارد و به گونه ای می توان گفت که مزیت های وای فای بیشتر از وایرلس است و هر دو در اصل یک کار را انجام می دهند. در اصل ارتباط Wi-Fi تنها میان دیوایس های مختلف و Router برقرار می شود که اکثر روترها به یک مودم کابلی یا DSL یا هر نوع اتصال دیگری متصل اند که دسترسی به اینترنت را برای همه دستگاه های متصل به روتر Wi-Fi فراهم می کنند.

فعال سازی وای فای ویندوز سرور 2012 - 2016 - 2019 -2020 چگونه است

آموزش مخفی کردن شبکه وای فای از دید دیگران

بر اساس استاندارد IEEE 802.11 هر شبکه اینترنتی باید به وسیله یک شناساگر که امکان اتصال دستگاه های مختلف را به شبکه فراهم می کند مشخص شود. این شناساگر همان نام وای فای یا SSID می باشد. دستگاه های وای فای یک فریم مدیریتی به نام Beacon frames را منتشر می کنند که حاوی اطلاعاتی از جمله نام وای فای شما می باشد. موبایل و سایر دستگاه ها از طریق همین Beacon frames به وجود وای فای در اطراف پی می برند.
کارکرد این فریم مثل این است که با صدای بلند نام وای فایتان را فریاد بزنید و یک فراخوان عمومی برای استفاده از اینترنت خود را انتشار دهید! به نظر نمی رسد دیده شدن نام وای فای کاری چندان منطقی باشد و از این رو مخفی کردن شبکه وای فای به عنوان یکی از قابلیت های کاربردی مودم های وای فای و در جهت تامین امنیت بیش تر معرفی می شود.

محدودیت های مخفی کردن نام وای فای

جلوگیری از هک وای فای در منزل و محل کار - آپدیت 2020 - تنظیمات وای فای
امواج وای فای امواجی فیزیکی نیستند و به سادگی در هر محیطی منتشر می شوند. بنابراین حتی اگر نام شبکه وایرلس را مخفی کنید باز هم امواج در منزل پراکنده می شوند و هکرهای سودجو می توانند از طریق همین امواج شبکه وای فای شما را رهگیری کنند؛ حتی اگر SSID دیده نشود! بنابراین مخفی کردن آدرس وای فای اگرچه می تواند تا حدی ایمنی شبکه وای فای را افزایش دهد اما راه حل قطعی برای جلوگیری از هک شدن وای فای منزلتان نیست.

نحوه مخفی کردن SSID یا نام شبکه وای فای

جلوگیری از هک وای فای در منزل و محل کار - آپدیت 2020 - تنظیمات وای فای
قبل از مخفی کردن شبکه وای فای گام های ضروری دیگری وجود دارند که در خط مقدم تامین امنیت وای فای قرار گرفته اند؛ به این معنا که اگر به این سه نکته توجه نداشته باشید پنهان کردن نام شبکه وایفای عملا بی فایده خواهد بود.
تغییر نام کاربردی و پسورد تنظیمات مودم: اگر جستجو مختصری در اینترنت داشته باشید و نام مودمتان را وارد کنید نام کاربردی و رمز عبور برای ورود به تنظیمات دستگاه را مشاهده می کنید. این اطلاعات برای تمام مودم ها یکسان هستند و بنابراین هر کسی می تواند به سادگی وارد تنظیمات روتر شود و آن ها را تغییر دهد. بنابراین اولین گام برای تامیت امنیت شبکه وای فای تغییر پسورد و نام کاربردی پنل تنظیمات مودم خواهد بود.
رمز گذاری مودم با WPA2 و AES: امواج وای فای قابل کنترل نیستند و به تمام جهات در فضا منتشر می شوند. اگر با استفاده از WPA2 و AES به رمزگذاری دستگاه بپردازید هر یک از سیگنال های ارسالی تنها برای کامپیوتر شما قابل خواندن می شوند.
غیرفعال کردن قابلیت های WPS و UPnP : این دو قابلیت ساده ترین راه را برای دور زدن وای فای و سواستفاده دیگران فراهم می کنند.
حال که این از این سه بخش در تنظیمات مودم وای فای خود مطمئن شدید می توانید با راهنمای زیر به مخفی سازی وای فای مودم tp link ، d link و انواع برندهای دیگر بپردازید:

ورود به پنل کاربردی تنظیمات مودم برای مخفی کردن شبکه وایرلس


ابتدا وارد تنظیمات مودم شوید. آدرس پیش فرض مودم ها بر اساس سازنده متفاوت است؛ اما اغلب با وارد کردن ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱ یا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ در آدرس بار مرورگر می توانید وارد این پنل شوید. فراموش نکنید که اتصالتان باید با سیم به کامپیوتر باشد.
بعد از ورود به دنبال بخشی به نام وایرلس (Wireless) باشید. اگر در تنظیمات مودم ساب منو مشاهده می کنید احتمالا باید به دنبال مسیری مشابه با Wireless Settings, Wireless Options, Wireless > Basic Settings باشید.
در صفحه وایرلس باید اطلاعاتی نظیر SID، channel، channel mode و channel width را مشاهده کنید؛ اما مهم ترین بخش در این صفحه که چک کردن آن برای مخفی کردن نام وای فای لازم است Enable SSID Broadcast می باشد.

این بخش بر اساس مدل مودمی که استفاده می کنید (TP link ، D link ، Zyxel و.. ) ممکن است تحت عناوین مختلفی هم چون Visibility Status، Enable Hidden Wireless یا SSID Broadcast نیز دیده شود.
تیک این گزینه را بزنید و سپس مودم را یک بار خاموش و روشن کنید تا تغییرات اعمال شوند.
نظرات خود را درمورد این آموزش باما در میان بگذارید .

What is a modem

A modem is a device that sends information between the outside world, or wide area network (WAN), and your home. 

A modem turns your inbound connection (coax cable, telephone line, fiber optic line, or other) into an Ethernet connection, which then allows a Wi-Fi router to connect to the Internet.

Modems are usually provided by your internet service provider (ISP). Your router or primary Google Wifi point should be connected to your modem with an Ethernet cable.

Modem + Router combination devices (Gateways)

Many ISPs provide a device that includes both modem and router functionality. Connecting your Nest Wifi router or primary Google Wifi point to these types of combination gateway devices is okay. But for optimal setup you may need to adjust settings on the combination device to ensure your Nest Wifi router or Google Wifi point is your network’s primary router. Learn more about Double NAT.

We recommend turning off the built-in Wi-Fi in your combined modem + router device. If turning off the Wi-Fi functionality isn’t possible, change the original Wi-Fi network name to something else.  Afterwards, set your Google Wifi or Nest Wifi network name to what you used previously with your old modem + router device. By reusing the network name, you won’t have to reconnect devices that were previously on the network.

Don’t have a modem?

Some apartment buildings and college dorms don’t require a modem for Internet access. You can plug a Google Nest Wifi router or Google Nest Wifi point directly into your wall’s Ethernet jack.

بهمن ۳, ۱۳۹۸

۳ پاسخ به "چگونه مانع از هک شدن Wi Fi شویم"

  1. مودم من تنظیماتش متفاوت هست ولی روند کار یکی بود. به هر حال ممنون واقعا کمک بزرگی کردید 🙏🏻

  2. واقعا کفری شده بودم چیکار کنم از شر مزاحما خلاص شم دستتون درد نکنه

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تیم توسعه و تحقیق گیلارو