0

Syslog در VMware ESXi بخش آول

بازدید 262

در مقاله “SysLog چیست؟” ، درباره موارد استفاده از SysLog و مفاهیم کلی آن صحبت شد. تنظیمات استفاده از SysLog در محصولات هر وندوری متفاوت است. در این مقاله  قصد داریم که تنظیمات Syslog را در VMware ESXii بررسی کنیم.
VMware vSphere ESXi 5.0 و ورژن های بعدی از سرویس syslog – با نام vmsyslogd – جهت جمع آوری لاگ های VMkernel و سایر اجزای سیستم اسفاده می کنند. به صورت پیش فرض در ESXi این لاگ ها در Local Scratch Volume یا در RAM سیستم قرار می گیرند.Local Scratch Volume یک فضای موقتی در دیسک لوکالِ هاست است. برای این که Log ها در آینده نیز قابل دسترسی باشند بایستی سرویس syslog را طوری تنظیم نمود که Log ها را در یک فضای دائمی ذخیره کند یا آن ها را جهت نگه داری به یک Syslog Server ارسال نماید. در نظر داشته باشید ، زمانی که ESXi را تنظیم نمایید که لاگ ها را به Syslog Server بفرستد کلیه عملیات نگه داری و تقسیم بندی لاگ ها به عهده Syslog Server خواهد بود و ESXi نمی تواند مدیریتی بر روی آن ها داشته باشد. در این حالت سرویس Syslog در ESXi  تنها ، ارسال کننده پیغام های Log خواهد بود. معمولا جهت مدیریت Log ها در VMware ESXi از Syslog Server خود شرکت وی ام ویر به نام vSphere Syslog Collector استفاده می شود ، که در آینده درباره راه اندازیِ آن مقاله ای در وب سایت TechTik منتشر خواهد شد.
تنظیمات Syslog service  با استفاده از vCLI و vSphere Clinet در حالتی که vCenter نداشته باشیم قابل تغییر است که می توانید با توجه به محیطی که با آن راحت تر هستید از هر کدام استفاده نمایید. در مقاله های آینده نحوه دسترسی به این تنظیمات از هر دو روش آموزش داده خواهد شد ، اما در این مقاله ویژگی های اصلی قابل تغییر در سرویس Syslog توضیح داده می شود.
ویژگی های قابل تغییر در سرویس Syslog به شرح زیر می باشد :

  • global.logDir : این Option تعیین کننده دیتا استور محلی یا ریموت و مسیر محل ذخیره Log ها است. دیتااستورِ آن می تواند در فرمت های VMFS ، NFS و FATT باشد. فرمت آن به این صورت تعریف می گردد :

[DatastoreName] DirectoryName

 :و به مسیر زیر اشاره می کند
/vmfs/volumes/datastoreName/DirectoryName/
اگر دایرکتوری مربوط در مسیر تعریف شده موجود نباشد به صورت خودکار ساخته خواهند شد. همچنین در صورتی که /scratch برای سیستم تعریف شده باشد مسیر ذخیره پیش فرض []/scratch/log خواهد بود.

  • global.logHost : مقدار این option تعیین کننده لیست آدرس سرورهایی خواهد بود که می بایست لاگ ها از طریق پروتکل Syslog برای آن ها ارسال گردد. اگر هیچ مقداری برای آن تعریف نگردد ، لاگ ها برای هیچ سروری Forwardd نخواهد شد. همچنین جهت معرفی Syslog Server ها باید پروتکل و پورت مربوطه را نیز مشخص نمایید. برای مثال tcp://192.168.75.160:514 یا udp://techtiksyslog:514

جهت تعیین چندین Syslog Server به همراه هم می توانید آن ها را با علامت کاما  از یکدیگر جدا کنید.

  • global.logDirUnique : این یک متغییر Boolean است. یعنی مقدار آن یا True و یا False می باشد. اگر مقدار آن را True تعیین کنید در مسیری که قبلا برای ذخیره Logg ها تعریف نمودید یک دایرکتوری با نام مربوط به هاست ایجاد می شود. این ویژگی برای زمانی مفید می باشد که از یک دایرکتوری اشتراکی با بقیه هاست ها استفاده می شود. در این صورت Syslog File ها با یکدیگر اشتباه گرفته نمی شود. مقدار پیش فرض این Option برابر با False می باشد.
  • global.defaultRotate : تعیین کننده حداکثر تعداد فایل های Syslog ای می باشد که در دایرکتوری تعیین شده ذخیره می شوند.تعداد پیش فرض آن ۸ می باشد. همچنین مقدار آن همان طور که پیش تر گفته شد تاثیری بر پالیسی های Syslog Serverr نخواهد داشت و تنها مربوط به تنظیمات ESXi می باشد.
  • global.defaultSize : همان طور که از نام آن مشخص است حداکثر سایز هر فایل Syslog را تعیین می کند. مقدار Default آن ۱۰۲۴ کیلوبایت است و زمانی که حجم هر فایل به این مقدار برسد ، بلافاصله فایل جدید ساخته می شود.

این ۵ مورد ویژگی های اصلی سرویس Syslog بودند. در قسمت بعدی مقاله نحوه دسترسی به همین تنظیمات از طریق vCLI و vSphere Client توضیح داده خواهد شد.

برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.