0

چگونه یک سیستم کامپیوتر کم صدا داشته باشیم ۲۰۱۹

بازدید 259

صمیمانه از شما بخاطر دنبال کردن این مطلب سپاس گذاریم. امروز میخواهیم در رابطه با اینکه چگونه یک سیستم کم صدا یا به اصطلاح بی صدا داشته باشیم در خدمت شما هستیم امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع قرار گرفته باشد پس در ادامه شما را دعوت به مطالعه در رابطه با این موضوع که چگونه یک سیستم کامپیوتر کم صدا داشته باشیم میکنیم.

سروصدای زیاد سیستم کامپیوتر، باعث کاهش مزایای آن می شود، اما نباید برای کاهش سرو صدای آن، سرعت و توان کامپیوتر خود را نادیده بگیرید.

گام اول: چندین اصل مربوط به خنک کردن کامپیوتر را یاد بگیرید.
بخش هایی که سروصدای بیشتری دارند را بردارید چرا که آنها سرعت کمتری دارند.

خنک کننده (فن) بزرگ و کند در مقایسه با یک فن با سرعت متوسط و یا یک فن کوچکتر و با سرعت متوسط و یا فن های پر سرعت کم سروصدا تر است و همان میزان هوا را جابه جا می کند.
جریان هوا از طریق یک فضای وسیع در مقایسه با فضاهای باریک با همان تقاطع یکسان سریع تر و آسان تر جریان می یابد. یک مخزن گرما با تیغه هایی با فاصله بسیار نزدیک برای حداکثر کارکرد با یک فن قدرتمند است برای اینکه اطمینان حاصل شود که بیشتر مولکول های هوا در داخل آن جریان دارند و قبل از اینکه آنها از آن مکان خارج شوند فن آنها را جذب کند.
اما فن هایی با فضای متوسط، نازک و صاف مثل اغلب خازن های گرمایی معمولاً بهتر هستند. مقدار زیادی از انرژی (سروصدا) بسیار آسان هوای سرد را می کشد و یا از طریق یک فن بزرگ هوای گرم را خارج می کند در مقایسه با فن های بسیار کوچک که دارای منافذ بسیار کوچک تری هستند.
باید گرما از کیس و اجزا کامپیوتر زدوده شود. خارج کردن گرما به طور مستقیم از کار غیر ضروری جلوگیری می کند و برای برداشتن سر و صدا نیاز به یک فن جداگانه نیست.
برای برداشتن گرمای بیشتر از قسمت های داخلی کامپیوتر از فن منبع تغذیه استفاده نکنید. منبع تغذیه یا برق نیز باید سرد نگه داشته شود. اگر لازم است که قسمت عمده گرمای باقی مانده در کامپیوتر باید از طریق منبع تغذیه جریان داشته باشد. طول عمر منبع تغذیه کمتر می شود و به آسانی جایگزین نمی شود و یک فن بسیار بزرگ، خوب نیست که به طور اتوماتیک باعث افزایش سرعت شود.
بیشتر قسمت های کامپیوتر باید تا حدی خنک شوند. یک یا چند فن موجود در کیس برای یک الگوی جریان، باعث از بین بردن نقاط غیر فعال می شوند. اگر شما چندین کارت گسترش دارید که تعدادی از آنها باعث ایجاد گرما می شوند برای سرد کردن آنها به طور مستقیم از یک فن استفاده کنید. طبق معمول ، یک فن بزرگ و بدون سروصدا که به طور مستقیم روی تعدادی از کیس ها قابل نصب کردن باشد، بهتر است.
اجزاء مکانیکی از قبیل فن ها و هارد درایو ها باید به طور یکنواخت و صاف نصب شوند طوری که نتوانند باعث انتقال لرزش به پنل های کیس شوند و آن را به صورت هوا منتقل کند و باعث ایجاد سروصدا شود.
با جدا کردن این قسمت ها قسمت عمده ای از لرزش و همچنین مقدار زیادی از گرمای داخل آن ها از بین می رود.
یک فن، همه جریان هوایی که در یک جهت جریان دارد را به خود می کشد و سپس آن را در یک مسیر باریک تر آزاد می کند. بنابراین، جریان داشتن هوا به سمت یک جز سرد شده در فضای دور تر و ایجاد یک الگوی کلی بسیار مناسب تر است.
اگر فن کاملاً در خلاف جهت یک بخش قرار داشته باشد مثلاً مخزن گرما، مسیر آن چندان مهم نیست و باید طوری باشد که در برابر آن مقاومت کند. گاهی اوقات به دلیل هل دادن و یا کشیدن فن به یک سمت در آن سروصدا ایجاد می شود. استفاده از فن های سیمی شبکه ای به جای فن های میله ای می تواند باعث کاهش فشار قسمت پشت کیس شود.
گام دوم: یک کیس انتخاب کنید
کیس ایستاده بهتر است زیرا می توان آنرا زیر میز قرار داد و یک فاصله بین آن و گوش ایجاد کرد که سروصدای آن اذیت نکند، و امکان جابجایی دیسک درایوها به راحتی وجود دارد و فضای کمتری نیز اشغال می کند. ویژگی های زیر را بررسی کنید:
دریچه های بزرگ که امکان جریان یافتن هوا به سمت جبر را بدهند ( اغلب منافذ اطراف یک دریچه پلاستیکی و یا یک صفحه استیل که در پشت آن قرار دارد) . فن های خروجی بزرگی که در قسمت پشت کیس قرار دارند چندان مناسب نیستند مگر اینکه هوا بتواند به راحتی در تمام قسمت های کامپیوتر قبل خارج شدن جریان پیدا کند.
فن هایی با اندازه ۱۲۰mm
این یک فن بزرگ با اندازه استاندارد است. فن های متصل شده به کیس ممکن است اصلا سروصدا نداشته باشند مخصوصا اگر سرعت آنها قابل تنظیم شدن باشد اما هیچ شماره ای روی آن وجود نداشته باشد.
فن هایی با دریچه های باز: فن های شبکه ای یا توری که دارای منافذ کوچکی هستند زیاد خوب نیستند و منافذ بزرگ با فضای باز مناسب ترند.
فن هایی با پهنای بیشتر: یک کولر CPU بزرگ که برد اصلی را حمایت می کند بهتر است. کیس های ایستاده با اندازه متوسط بسیار پهن هستند.
سازگاری و تناسب کارت تصویر که حداقل باید ۵/۱۰ اینچ باشد ( ۷/۲۶ سانتی متر)
بیشتر محفظه های هارد درایو ۲۵/۵ اینچی هستند. اگر شما بخواهید از محفظه های هارد درایو استفاده کنید. به عبارت دیگر هارد درایوهایی با محفظه های به طول ۵/۳ اینچ همانند آنچه که Antec می سازد بسیار مناسب هستند.
یک مجرای تهویه و نصب کردن یک فن برای خنک کردن کارت های گسترش مناسب است.
کیس های آلومینیومی ، که بسیار هم پرطرفدار هستند با ایجاد لرزش و صدای کمتر و با سروصدای اتصالات ابزاری کمتر در مقایسه با اتصالات پیچی به نظر می رسد که سروصدای بیشتری داشته باشند. از این لحظه محفظه آلومینیومی بهتر و کم صداتر است. تقریباً بیشتر کار خنک کردن کامپیوتر به وسیله فن انجام می شود و نه به واسطه رسانایی در کیس، بنابراین یک کیس آلومینیومی سرما را بیشتر در خود نگه می دارد.
فوم محدود کننده (میرایی) صوتی می تواند سر و صدای ناشی از اجزا داخلی را به خود جذب کند، و برای سطوح داخلی کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد. اگر شما بخواهید از آن استفاده کنید، باید مراقب باشید که با اجزا داخلی مثل محفظه های هارد درایو و یا مخزن گرما تداخل نداشته باشد.
یکی از موسسین کیس های Antec با فن هایی به طول ۱۲۰mm را تأیید می کند.
گام سوم: یک برد اصلی انتخاب کنید
برای یک pc بدون سروصدا ATX بهترین گزینه است زیرا امکان قرار گرفتن کارت های گسترش در یک مکان مناسب برای خنک کردن را فراهم می کنند. این بردها دارای ویژگی های هستند که باعث شده است نسبت به موارد دیگر تناسب بیشتری داشته باشند.
*برد اصلی را انتخاب کنید که دارای تکنولوژی Gpu باشد از جمله AMD Crossfire و یا Nvidia SLI که با نوع کارت تصویری که شما می خواهید برای آلپ گرید از آن استفاده کنید مطابقت داشته باشد.
سازگاری SLI بسیار محدود است.
قبل از نصب کردن برد اصلی در کیس، نصب کردن خنک کننده CPU راحت تر است.
قبل از نصب کردن برد اصلی در کیس، نصب کردن خنک کننده CPU راحت تر است.
گام چهارم: یک خنک کننده CPU انتخاب کنید
بطور کلی این وسیله یک مخزن گرماست که یک فن هم به آن وصل شده است و آن را با HSF و یا همان سینک گرما می شناسند. اندازه استاندارد این فن ۱۲۰mm است و برای یک کیس، فن متصل یا همراه که روی آن هیچ شماره ای نباشد مناسب تر است. و یک سینگ گرمایی ایستاده به طور کلی بهتر است.
باید پهنای کیس طوری باشد که برد اصلی در آن به راحتی جا بگیرد. از مخزن های گرمایی کاملاً مسی استفاده نکنید زیرا آن ها بسیار سنگین هستند و هنگام جابه جا کردن کامپیوتر و تکان دادن آن ممکن است به برد اصلی آسیب برسانند.
*خنک کننده یا کولر cpu پایه دارای یک پایه متناسب با نوع cpu شما برای نصب کردن باشد. بسیاری از آنها با انواع خاصی از cpu ها سازگاری دارند اما با این وجود باز هم دقت کنید.
* تیغه ها یا پره های خنک کننده cpu اغلب یک فلز بسیار نازک با لبه های تیز است مراقب باشید که انگشت های خود را مقابل آن ها قرار ندهید و هنگام فشار مثلاً فشار دادن یک گیره آن را با یک دستکش بگیرید و باید حتماً یک پایه برای آن نصب کنید. (مراقب باشید که چیزی نکشید). کولرهای cpu که دارای تیغه های نازک و تیز هستند و در فاصله دورتر قرار می گیرند ممکن است از لحاظ بریدن و یا قطع کردن ریسک بیشتری دارند.
* مطمئن شوید که هر گونه نوار پلاستیکی را از روی cpu و مخزن گرما بردارید و هنگام نصب کردن یک مخزن گرما از چسب حرارتی که آن را ماده مرکب حرارتی نیز می نامند استفاده کنید. به طور کلی cpu های مدرن دارای یک پخش کننده گرمای محافظ در برابر فلز هستند که روی آن ها نصب شده است . یک قطره کوچک از چسب حرارتی که در وسط ریخته می شود و با فشار پخش می شود بسیار مناسب است و توصیه می شود. به یاد داشته باشید که cpu واقعی یک فلز کوچک است که در زیر صفحه و در وسط آن قرار دارد بنابراین نیازی به پوشش لبه به لبه نیست.
اگر مخزن گرما دارای شکاف و یا درز است همانند شکاف های اطراف کولرهای گرمایی که بطور مستقیم با cpu در تماس هستند، آن ها را با ماده مرکب گرمایی پر کنید ( و یا یک کارت پلاستیکی بدون استفاده در این شکاف ها قرار دهید.)
چسب حرارتی که روی کولر قرار دارد بسیار خوب است اما اگر دوست دارید باز هم آن را چک کنید.
*ممکن است بعضی ها Arctic آلومینیومی را انتخاب کنند. که کارایی آن در مقایسه با دیگر چسب های حرارتی چندان هم خوب نیست. پاک کردن آن نسبتاً آسان است و اینگونه عایق بودن و نارسا بودن نمی تواند مشکل ساز باشد.
*کولری که با هزینه کمتر توسط سازنده cpu عرضه می شود می تواند خوب کار کند اما به استثنای چند مورد، بقیه ی آن ها پر سروصدا هستند. ( و نوع آن را با مدل cpu خود مقایسه کنید) . به طور کلی شما ممکن است بخواهید از آن استفاده کنید و حتی ممکن است آن را هم امتحان کنید ، زیرا پَر حرارتی آن ها فقط یک مرتبه قابل استفاده است ( در مقایسه با چسب حرارتی) و پاک کردن آن به هنگام جابه جا کردن و یا برداشتن کولر مشکل است.
*ممکن است بعضی از موسین Sunbeam core – contact Frazer را انتخاب کنند. این وسیله ارزان و خوب است و زیاد هم سنگین نیست، اما نصب کردن گیره به فشار بسیار زیادی نیاز دارد. فن وصل شده کاملاً بی صداست کولر آن هم خوب کار می کند حتی اگر از فن دیگری استفاده شود.
*تعدادی از مخزن های گرمایی مثل مخزن های ایستاده دارای مجراها و یا لوله هایی برای خارج کردن هوای گرم به طور مستقیم هستند. شاید لازم باشد که شما پشت مخزن گرمای یک فن قرار دهید و حتی این کار می تواند در نصب کردن آن هم به شما کمک کند.
گام پنجم: فن ها را انتخاب کنید.
فن های کند یا کم سرعت به طول ۱۲۰mm بهترین نوع فن هستند. فن های بزرگتر و کم سرعت تر نیز وجود دارد اما تنوع آن ها چندان زیاد نیست . بلبرینگ ها بسیار مقاوم هستند اما سروصدای آن ها زیاد است، پایه های مهره ای یا ماسوره ای دارای مقاومت کمتری هستند، مخصوصاً در محیط های پر فشار ( و در صورتی که کیس یا فن های ۱۲۰mm تهویه شود ممکن است مشکی پیش نیاید) . پایه های متحرک (FDB) بی صدا و مقاوم هستند اما هزینه آن ها زیاد است. تعدادی از فن ها دارای تیغه های خاصی هستند که سروصدا را کاهش می دهند. اما در مورد فن های کم سرعت اینگونه نیست. مغازه ها و خرده فروشها عمدتاً قیمت های زیادی روی فن ها و دیگر لوازم جانبی کوچک می گذارند.
*ممکن است بعضی از موسیسن Scythe s- Flex 800 را انتخاب کنند که دارای پایه های متحرک است.
*دمای cpu را چک کنید و مراقب باشید که دمای نرم افزار زیاد بالا نباشد. دمای ۶۰ درجه سانتی گراد خوب است ( به خنک کردن نیازی نیست مگر اینکه برای مواقعی که فرستنده گیرنده بطور همزمان با هم کار کنند).
گام ششم: فن ها را تنظیم و نصب کنید:
از پایه های یکنواخت و صاف به جای پیچیده برای نصب استفاده کنید. فن ها را به همان شیوه قدیمی تنظیم کنید طوری که جریان هوا از داخل کیس عبور کند. به عنوان مثال، به وسیله کارت های گسترش و یا از طریق کولر cpu .
گام هفتم : کارت های تصویری را انتخاب کنید.
چیزی را انتخاب کنید که دارای دو شکاف باشد و هوای گرم را به طور مستقیم از کیس خارج کند. کرت های تصویر چندگانه در کل بهتر از کارت های دوتایی cpu هستند بدلیل اینکه هوای کمتری برای خنک کردن آنها در مخزن های گرمایی کوچک اعمال می شود. کارتی را پیدا کنید که از لحاظ قیمت به صرفه باشد و دارای همان نوع کولری باشد که کارخانه سازنده در بیشتر کارت های خود آن را عرضه می کنند.
*کارت های تصویر برخلاف cpu ها برای انواع مختلف کولرها یا خنک کننده ها طراحی نشده اند به طور کلی کولرهایی که به طور عمومی مورد استفاده قرار می گیرند فضای بیشتری را اشغال می کنند و نصب کردن آن ها نسبتاً مشکل است.
*اگر شما از چندین کارت تصویر استفاده می کنید باید به دقت آن ها را فاصله گذاری کنید. سعی کنید که از جذب هوا توسط کارت مجاور ممانعت کنید.
گام هشتم: هارد درایوها را انتخاب کنید.
یک درایو سطح جامد بسیار پر سرعت، خنک کننده و کاملاً بی صدا است اما در ظرفیت های بالا پرهزینه است. اگر شما به حافظه بیشتری نیاز دارید، هارد درایوهای ۵۴۰۰RPM و یا پرسرعت با پایه های متحرک بهترین نوع آن ها محسوب می شوند. آن ها ارزان ، تقریباً بی صدا هستند و سرعت آن ها اندکی کمتر از درایوهای ۷۲۰۰RPM معمولی است.
شیوه استفاده از درایوهای ۵۴۰۰RPM برای ذخیره کردن داده ها بسیار پیچیده است اما دسترسی سریع و آسان به آن جزء یکی از مزایای آن به حساب می آید.
*شما می توانید تأخیر زمانی هارد درایوی با سرعت کمتر را با کاهش مدت زمان جستجو برای حافظه کاهش دهید. شما می توانید این کار را با یک برنامه مخصوص برای ساخت درایو انجام دهید. و یا اینکه تنها از ۲۵% حافظه درایو استفاده کنید. این قسمت در ابتدای درایو قرار دارد و برای سرعت بالا و مسیرهایی با داده های بیشتر طراحی شده است.
*هارد درایوها نیز همانند فن ها باید در جای صاف نصب شوند که باعث انتقال لرزش به کیس نشوند. نوع پایه نصب برای هارد درایو در مقایسه با نوع آن برای فن متفاوت است. تعدادی از کیس های Antec دارای پایه های نصب یکنواخت هستند. ممکن است آن ها دارای پایه های نصب آویزان یا معلق باشند اما باید مراقب باشید که هنگام تکان دادن یا جابجا کردن کامپیوتر آسیبی به آن نرسانید.
*هارد درایوها را با مواد عایق بندی شده نپوشانید. بهترین روش برای از بین بردن سروصدای آن ها پوشاندن آنها با اجزایی با رسانایی گرمایی خاصی است ممکن است بعضی از موسیسن smart Drive ساخت ژاپن را انتخاب کنند.
گام نهم: یک منبع تغذیه را انتخاب کنید.
منبع تغذیه جریان متناوب را با ولتاژهای مختلف به جریان اصلی و مستقیم وارد می کند تا کامپیوتر شما بتواند از آن استفاده کند. ظرفیت منبع های برق یا تغذیه ( بدلیل اینکه انرژی تلف شده به گرمایی تبدیل می شود که باید از طریق جریان هوا رفع شود پس روی سروصدای ناشی از سیستم هم اثرگذار است) کارایی سروصدا، و مقاومت خروجی برق آن ها نیز متفاوت است.
آن ها دارای فن و مخزن های گرما هستند که تغییر دادن و یا تعویض آن ها کار راحتی نیست. سعی کنید که فنی که انتخاب می کنید از یک مارک معروف و شناخته شده باشد و فن هایی با طول ۱۲۰mm یا بزرگتر رابط های خوبی برای تمامی اجزاء کامپیوتر شما هستند(می توانید نمونه های دیگر که برقی کمتری مصرف می کنند از قبیل CD درایوها را انتخاب کنید).
چیزی را انتخاب کنید که حافظه آن در برابر مجموع مصرف انرژی اجزاء اصلی سیستم باشد ( از قبیل CPU و کارت های تصویری)
انواع ۸۰plus ، برنز، نقره، طلا و پلاتین بسیار عالی هستند.
منابع برق بدون فن برای کامپیوترهای پرقدرت گزینه مناسبی نیستند.
آن ها ممکن است برای خنک شدن از فن های بیرونی استفاده کنند که چندان خوب نیست و استفاده از جریان هوا باعث ایجاد سروصدا می شود.
*منابع برق دارای کابل های بخش بندی شده یا ماجولار دارای ظاهر خوبی هستند، اما افزودن منبع برق و رابط های کابل ممکن است باعث ایجاد مشکل شود.
اگر نگرانی شما حفظ در رابطه با سروصدای ناشی از آن است می توانید از این کابل ها برای جلوگیری از سروصدای ناشی از جریان هوا استفاده کنید.
ممکن است بعضی از موسیسن از منابع برق Antec ( که از هم اقتصادی هم به صرفه است) Enermax ( با ظرفیت بسیار بالا) و Nexus ( کاملاً بی صدا ) استفاده کنند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.