0

آموزش مطالعه و روش های آن

بازدید 213

الف- روش مطالعه دروس فهمیدنی یا کارکردنی (همچون ریاضی و فیزیک)
مرحله اول : درسی رادبیر می خواهد تدریس کند مشخص کنید و قبل از کلاس آنرا به طور اجمالی مطالعه کنید. این پیش مطالعه نباید طولانی شود مثلا برای مطالعه اجمالی یک درس ۵ صفحه ای ریاضی حدود ۱۵ دقیقه کافی است .در مطالعه گذرا سعی کنید نگاهی اجمالی به مقدمه .نمودار ها.عناوین .تصاویر .خلاصه و سوالات درس بیاندازیداین عمل فوایدی دارد که به دلیل طولانی شدن جزوه از پرداختن به آن خودداری می گردد.داوطلبان کنکور که احتمالا در منزل مطالعه می کنند و از کلاس خاصی استفاده نمی کنند نیز باید این پیش مطالعه را انجام دهند.
مرحله دوم:در کلاس به تدریس دبیر بخوبی و با دقت گوش دهید سوالات خود را به موقع (نه در آخر جلسه )بپرسید و یادداشت برداری را ترجیحا بعد از توضیحات دبیر انجام دهید . توجه داشته باشید آنچه در کلاس مهم و اساسی است این است که در درس را درکلاس بخوبی یاد بگیرید و امر یادداشت برداری در مرتبه دوم بوده و کمتر حائز اهمیت است.
مرحله سوم :
در منزل پس از بازگشت از مدرسه و استراحت .هرچه زودتر درسی را که دبیر ارائه کرده است بطور دقیق بخوانید و تکالیف آن را انجام دهید . هنگام مطالعه کتاب درسی .سعی کنید فقط صورت مسئله مثالهای هر قسمت را نگاه کرده و سپس بدون نگاه کردن به کتاب آن را حل کنید و سپس آن را با جواب کتاب مقایسه کنید .
نکات مهم و کلیدی هر قسمت را در حاشیه بنویسید .یادداشت های کلاسی خود را تکمیل کنید و یا آنها را به حاشیه صفحات کتاب منتقل کنید .در مرحله مطالعه دقیق سعی کنید از روشهای تقویت دروس که قبلا شرح داده شد استفاده کنید .
مرحله چهارم :
جلسه بعد .قبل از ورود .درس داده شده قبلی را مرور کنید تا فراموشی آموخته های شما کمتر و بهتر بتوانید به سوالات دبیر پاسخ دهید .داوطلبان کنکور نیز مدتی پس از مطالعه دقیق بهتر امر مرور کردن را (به ویژه در اوقات طلایی) انجام دهند تا میزان فراموشی آموخته های آنها به حداقل برسد.
ب- روش مطالعه دروس حفظی
برای اینکه دروس حفظی همچون زیست شناسی .تاریخ و جغرافیا و امثالهم را مطالعه کنید و بخوبی یاد گرفته و کمتر فراموش کنید مراحل ذیل را طی کنید :
مرحله اول :ابتدا ف صل مورد نظر را مشخص کرده وآن را بطور گذرا و اجمالی مطالعه کنید اگر این مطالعه در مدتی کوتاه (حدود ۱۵-۰ دقیقه برای یک مبحث ۱۵ صفحه ای ) انجام شود کفایت می کند .این عمل باعث افزایش تمرکز حواس شما در مراحل بعدی مطالعه شما شده .مطالب را بهتر فرا خواهید گرفت و کمتر فراموش خواهید کرد . در این مرحله لازم نیست تمام عبارات وپاراگرافهای مبحث مورد نظر را بطور دقیق مطالعه کنید بلکه سعی کنید تنها مقدمه .عناوین .تصاویر .نمودارها .مطالب داخل کادر.خلاصه فصل وسوالات پایانی رات به اجمال و بطور گذرا مطالعه نمائید.
مرحله دوم :
مبحث مورد نظررا مجددا از آغاز تا انتها پاراگراف به پاراگراف مطالعه کنید .این مطالعه باید بطور عمیق و دقیق انجام شود و شخص با یکی یا چندتا از اعمال زیر را انجام دهد:
۱- پس از مطالعه هر پاراگراف .باید سوال یا سوالاتی برای آن طرح نماید و ترجیحا آنها را در حاشیه کتاب بنویسد و جواب آنها را علامت بزند
۲- پس از مطالعه هر پاراگراف . زیر نکات مهم را خط کشیده و آنها را بطور معنا دار و منسجم در حاشیه کتاب بنویسید ( خلاصه نویسی)
۳- همرا با مطالعات جملات و عبارات هر پاراگراف زیر نکات خط بکشید. عمل خط کشی بهتر است با رنگهای مختلف انجام شود به این صورت که هر رنگ نشانه ای از درجه اهمیت مطلب مورد مطالعه باشد. مثلاً مطابق قرار داد با خود می توان زیر نکات خیلی مهم را با رنگ سبز. نکات مهم را با رنگ آبی . نکات دارای اهمیت متوسط را با رنگ سیاه و نکات کم اهمیت را با رنگ قرمز مشخص کرد. اگر چه با استفاده از دو روش قبلی امر یادگیری عمیق تر انجام می شود و استفاده از آن دو برای امتحانات تشریحی توصیه می شود. ولی بدلیل اینکه سؤالات کنکور تستی (چند گزینه ای) است و شخص باید منابع آزمون را بطور دقیق و سریع بخواند لذا به داوطلبان کنکور استفاده از روش آخر توصیه می شود.
مرحله سوم:
پس از مطالعه هر پاراگراف به شرح فوق. سعی کنید بدون نگاه کردن به کتاب آنها را با خود تکرار کنید و سپس جوابهای خود را با متن کتاب مقایسه و مطاقبت کنید. این عمل را آنقدر تکرار تا بتوانید مطالب را بدون اشتباه بیان کنید. نکته قابل ذکر این است که در این مرحله نباید خیلی وسواس نشان دهید زیرا هنوز فرصت های دیگری برای مطالعه این قسمت ها پیش رو خواهید داشت.
مرحله چهارم:
مدتی پس از مطالعه فصل مورد نظر مدتی به شرح فوق. سعی کنید آنها را مجدداً مطالعه یا مرور کنید. این عمل برای مقایسه با فرموشی مؤثر و ضروری بنظر می رسد.
پ) روش مطالعه دروس زبان انگلیسی و عربی :
۱-پ) درک مطلب و ترجمه:
امروزه بر خلاف دهه های گذشته. اهمیت درک مطلب و توان ترجمه متون زبان خارجی(عمدتاً انگلیسی) برای موفقیت تحصیلی و شغلی نسبت به دستور آن حائز اهمیت بیشتری است. لذا شما به عنوان یک دانش آموز یا داوطلب ورود به مراکز آموزش عالی باید اقداماتی به شرح ذیل را انجام دهید:
برای تقویت درک مطلب و افزایش توان ترجمه می توانید به ترتیب از کتابهای دوره راهنمایی تحصیلی و کتب دوره متوسطه و پیش دانشگاهی استفاده کنید. مطالعات خود را برای تقویت درک مطلب زبان انگلیسی به سال جاری که در آن پایه تحصیل می کنید محدود نسازید. دلایل این توصیه متعددند یکی از این دلایل این است که طراحان سؤالات کنکور (قسمت درک مطلب درس زبان انگلیسی) غالباً خود را به منابع درسی زبان که از سوی سازمان سنجش معرفی شده است محدود نکرده و پا را از آن فراتر می نهند. از این رو علاوه بر ضرورت مطالعه کتب زبان انگلیسی موجود در تمام پایه های دوره راهنمایی و متوسطه و پیش دانشگاهی ترجمه داستانهای کما بیش کوتاه و حتی مطالعه مجلات و روزنامه ها و نیز استفاده از نرم افزارها و سی دی های کمک آموزشی و یا استفاده از کلاسهای زبان(به ویژه برای مکالمه)مفید و مؤثر به نظر می رسند. برای تقویت درک مطلب زبان بهتر است از سالهای قبل از کنکور برنامه ریزی کرده و برای دستیابی به آن هدف تلاش کنید.
مطابق یافته های روانشناسی برای افزایش خزانه لغوی و توسعه درک مطلب ترجمه متون و به خاطر سپردن معانی لغات از آن طریق به مراتب مؤثرتر است از حفظ کردن لغات موجود در یک دیکشنری و دفتر لغت نامه. بنابراین سعی کنید روزانه نیم الی یک ساعت از وقت خود را صرف ترمه متون انگلیسی کنید. برای یان منظور معانی کلماتی را که نمی دانید از دیکشنری (و یا کتابهای کمک درسی) یافته و آنها را (ترجیحاً با تلفظ شان) مطابق یک شماره در حاشیه صفحه کتاب بنویسید. پسپ جمله مزبور را ترجمه کنید این عمل باعث می شود که معانی کلمات را بهتر به خاطر سپرده و کمتر فراموش کنید. در وقت مورد نظر جملات دیگری را نیز به روش مزبور ترجمه کنید و در پایان آن لغات را(همراه با معانی و تلفظ شان) روی کاغذی کوچک نوشته و آن را مرده(نظیر زمان حضور در صف نانوایی. در مسیر رفت و آمد به مدرسه و از این قبیل زمانها) چندین بار مرور کنید. پس از اتمام یک درس به روش مزبور و قبل از ورود به درس جدید سعی کنید درس آخر و تمام دروس قبلی را مرور کنید و سپس به درس جدید وارد شوید. بدیهی است روش مزبور برای یادگیری واژگان عربی و تقویت ترجمه متون عربی نیز مؤثر خواهد بود.
۲٫پ) گرامر و دستور زبان:
– یک کتاب نسبتاً کم حجم(حدود۲۰۰-۱۰۰ صفحه) از دستور زبان انگلیسی و یا عربی در سطح متوسطه تهیه کنید و روزانه حدود نیم ساعت آن را مطالعه کنید. این کتاب بهتر است حاوی تست های طبقه بندی شده و دارای پاسخ تشریحی(به ویژه برای کنکوریها) می باشد.
– برای هر سال تحصیلی یک کتاب کمک درسی تهیه کرده و همراه با تدریس دبیر و کتاب درسی از آن استفاده کنید. هیچگاه پاسخ سؤالات و تمارین درس را از روی کتابهای کمک درسی رو نویسی نکنید بلکه از کتابهای مزبور به روش های مندرج در مبحث روشهای مطالعه دروس فهمیدنی و حفظی استفاده کنید.
– داوطلبان کنکور بویژه بعد از عید نوروز همراه با مطالعه یک مبحث باید تست های طبقه بندی شده و دارای پاسخ تشریحی را پاسخ دهند.
– استفاده از کتاب کار(بویژه اگر با پاسخ تشریحی همراه باشد) نیز مفید به نظر میرسد.
– علاوه بر موارد فوق می توانید زمانها و بابها(در عربی)و یا افعال بی قاعده ing دار و امثالهم را در کارتهای جداگانه ای نوشته و با نصب آنها در معرض دید بطور روزانه و در اوقات مرده چند بار آنها را مرور کنید و پس از مدتی تکرار کارت دیگری نصب کرده و مدتی آن را مرور کنید و الی آخر. پس از مطالعه تمام کارتها می توانید مجدداً و به ترتیب آنها را نصب کرده و مرور کنید.

پویا ودایع Pouya Vadaie

منبع : پویا ودایع

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.