0

کمبود آهن خون در بدن و علائم آن برای بانوان

بازدید 121

طی برسی های اخیر مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های بانوان آمریکا، به صورت تقریبی ۹ درصد از بانوان با کمبود آهن در بدن مواجه هستند. بعضی از کارشناسان بر این باورند که این تعداد و در صد در میان بانوانی که از نظر جسمی و فیزیکی فعال می باشند بیشتر است.
حال چگونه میتوانیم بدانیم که بدن یک فرد دچار کمبود آهن می باشد. برای شما ۱۰ نوع هشداری که میتوانید متوجه شوید را مثال می زنیم.
۱خستگی مفرط
بدن ما از آهن برای ساختن ترکیبی به نام هموگلوبین استفاده می کند، هموگلبین ماده اصلی موجود در گلبولهای قرمز خون است که وظیفه انتقال اکسیژن را بر عهده دارد. زمانی که بدن دچار فقر آهن باشد نمی تواند به اندازه کافی هموگلوبین بسازد و بنابراین گلبولهای قرمز سالمی نخواهد داشت و قادر به انتقال اکسیژن به بافت های بدن نخواهد بود. کمبود اکسیژن در سلولهای بدن، باعث می شود که بدن همیشه احساس خستگی مفرط داشته باشد.
۲عدم تمرکز
در افرادی که دارای فقر آهن هستند، سنتز و کارایی نوروترانسمیترها( مواد شیمیایی هستند که توسط سلولهای عصبی مغز ساخته و ترشح می شوند و باعث ارتباطات بین سلولهای مغزی، هوشیاری، تمرکز و… در فرد می گردند) نسبت به وضعیت نرمال، کاهش پیدا می کند، که این امر باعث عدم تمرکز در فرد می گردد.
۳ بی انگیزه و بی تفاوت بودن
از دیگر تبعات منفی کاهش سنتز نوروترانسمیترها می توان به بی تفاوتی نسبت به همه مسائل و افراد در زندگی روزمره اشاره کرد، مثل بی تفاوتی به دوستان، خانواده، شغل و حتی نسبت به کارهایی که قبلا خیلی دوستشان داشتید.
۴نفس کم آوردن
کم بودن آهن خون باعث می شود که بدن دچار کمبود اکسیژن شده وحتی با انجام یک فعالیت ساده مانند پیاده روی نیز نفس کم بیاوریم.
۵رنگ پریدگی غیر معمول پوست
اگر همیشه پوست صورتتان رنگ پریده و بی روح است احتمالا دچار فقر آهن هستید. فقر آهن باعث کاهش تعداد گلبولهای قرمز خون شده و می تواند جریان خون را در پوست کاهش داده و باعث ظاهر رنگ پریده در شما گردد.
۶ناتوانی در انجام فعالیتهای عادی
آیا انجام کارها و فعالیت های جزئی و آسانی که مدتی قبل به راحتی آنها را انجام می دادید برایتان دشوار شده است و در هنگام انجام آنها احساس سستی و ضعف می کنید؟ مقادیر پایین آهن خون می تواند مقاومت و پایداری بدن را در تحمل مشکلات و انجام کارها پایین بیاورد.
۷درد زیاد عضلات بدن
آیا شما بعد از ورزش کردن بیش از حد نرمال دچار گرفتگی و درد عضلانی می شوید؟ این امر میتواند به دلیل فقر آهن باشد.کافی نبودن ذخیره آهن بدن، عضلات را از توانایی طبیعی شان در بازسازی بافت خود به منظور رفع گرفتگی عضلانی، محروم کرده و منجر به درد و گرفتگی عضلات می شود.
۸ناخنهای بی دوام و شکننده
از دیگر علائم فقر آهن در بدن می توان به ناخنهای نازک و بی دوام که به سرعت می شکنند، اشاره کرد. همچنین کمبود آهن باعث می شود ناخنها تورفتگی پیدا کرده و به شکل مقعر یا قاشق مانند در بیایند.
ارتباط ظاهر ناخنها با بیماری های مختلف
۹عفونت های مکرر
اگر شما غالبا بیمار می شوید، مخصوصا اگر شما همیشه از بیماریهای عفونی مجاری تنفسی رنج می برید، به احتمال زیاد دچار کمبود آهن هستید.
۱۰ بیتوریا(قرمز شدن رنگ ادرار بعد از خوردن چغندر)
بیتوریا به قرمز شدن رنگ ادرار بعد از خوردن چغندر گفته می شود. این پدیده در ۱۰ تا ۱۴ درصد افراد عادی اتفاق می افتد، اما در افرادی که دچارکمبود آهن هستند احتمال بروز این پدیده بیشتر است. که این امر به دلیل افزایش جذب رنگیزه های ویژه چغندر در روده می باشد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.