پرده بکارت یا Hymen چیست؟

پرده بکارت ساختاری  آناتومیکی از دستگاه تناسلی ادراری در جنس مونث است. در اندام تناسلی خارجی یک زن که وولوا نیز نامیده می شود، بافت نازک یا ضخیمی از غشای موکوسی وجود دارد که منفذ واژن را احاطه کرده است  که حدودا به اندازه  یک انگشت می باشد. این ساختار پرده بکارت یا Hymen  نامیده می شود.
جایگاه قرارگیری پرده بکارت
بخش خارجی اندام تناسلی در زنان یا وولوا دارای ساختارهای قابل رویتی است که منفذ واژن را احاطه کرده اند. اکنون به معرفی این ساختارها از بیرون به درون می پردازیم.
لوب بزرگ یا Labia Majora  که  در لبه های خارجی وولوا یا اندام تناسلی قرار دارد.
لبه های داخلی اندام تناسلی که لوب کوچک یا Labia Minora  نامیده می شود.
شفت یا محور کلیتورال که در زیر یا پایین  تپه ونوس(بافتی تپه گونه متشکل از چربی که در قسمت جلوی استخوان شرمگاهی و بالای واژن قرار دارد) واقع شده است.
درست در زیر محور کلیتورال، کلاهک کلیتورال قرار دارد که تا حدودی کلیتوریس را می پوشاند.
منفذ خیلی کوچکی که در بالای منفذ واژن قرار دارد اورترا نام دارد و منفذ خروج ادرار است.
در مرکز اندام تناسلی منفذ واژن قرار دارد.
در اطراف منفذ واژن پرده بکارت واقع شده است، که مانند یک بافت مرطوب و شل و آویخته است که بطور ناقص منفذ واژن را می پوشاند.
عملکرد پرده بکارت
هر ساختاری در بدن ما عملکردهای خودش را دارد. شما بایستی کنجکاو باشید که پرده بکارت چه عملکردی دارد و برای چه منظوری  در بدن ما قرار داده شده است.  از لحاظ فیزیولوژیکی، عملکرد پرده بکارت خیلی قابل توجه  نیست. اگر صادقانه سخن بگوییم، حضور این پرده تنها زمانی قابل توجه خواهد بود که خیلی ضخیم باشد، طوری که در عملکرد نرمال و طبیعی سیستم تولید مثلی تداخل ایجاد کند یا اینکه پاره شود.
برعکس چیزی که معمولا شما تصور می کنید، رابطه جنسی تنها دلیل پارگی پرده بکارت نیست. این پارگی همچنین می تواند در نتیجه استفاده از تامپون، آسیب بدنی شدید، زایمان  و حتی ورزش کردن نیز رخ دهد.
اکنون بهتر است به بحث عملکرد این ساختار برگردیم. پرده بکارت بعنوان محافظی برای واژن در نظر گرفته می شود، مخصوصا برای نوزادان دختر تازه متولد شده، که در اینها پرده بکارت ضخیمتر از بزرگسالان است. این پرده همچنین باعث  جریان یافتن مناسب خونریزی قاعدگی در دوران بلوغ می شود.
در موارد قانونی، پارگی پرده بکارت در یک دختر می تواند بعنوان مدرکی از مورد سوء استفاده گرفتن در دوران کودکی، آزار جنسی و خشونت در نظر گرفته شود.
حقایقی درباره پرده بکارت
کلمه Hymen   ریشه یونانی داشته و به معنی پوست یا غشای نازک است.
Hymen  نام یکی از خدایان یونانی ست که به الهه ازدواج معروف است.
از هر ۱۰۰۰ دختر ، یک نفر بدون پرده بکارت متولد می شود.
هیچکس در اولین رابطه جنسی دچار خونریزی نمی شود. ۴۴ درصد از زنان اصلا دچار خونریزی نمی شوند.
پرده بکارت ممکن است بطور طبیعی در حین ورزش کردن یا هر فعالیت بدنی دیگری پاره شود.
زمانی که یک دختر قاعده می شود، منافذ و سوراخ های موجود در این پرده بزرگتر می شود.
استفاده از تامپون به جای نوار بهداشتی، می تواند باعث پارگی پرده بکارت شود.
برخی اوقات، پرده های بکارت کوچک یا قابل ارتجاع پاره نمی شوند. حاملگی می تواند حتی بدون پاره شدن پرده بکارت رخ دهد.
لزوما زمانی که پرده بکارت دچار آسیب و پارگی می شود فرد دچار خونریزی نمی گردد.

ترمیم و جراحی پرده بکارت غالبا با توجه به فاکتورهای اجتماعی فرهنگی در کشورهای مختلف رایج استپرده بکارت

انواع غیر طبیعی پرده بکارت
۱٫پرده بکارت بسته
پرده بکارت تنها قسمتهایی  از واژن را می پوشاند تا اجازه جریان آزادانه خون قاعدگی داده شود. پرده بکارت بسته وضعیتی ست که در آن دهانه واژن توسط یک پرده کاملا بسته است. در این حالت جریان خون قاعدگی متوقف می شود.
این امر باعث ایجاد مشکل می شود، زیرا همانطور که می دانید، قاعدگی یک عملکرد فیزیولوژیک نرمال بدن در زنان است و هیچ چیزی نمی تواند آن را متوقف کند.  حتی پرده بکارت بدون منفذ و بسته. خون قاعدگی بایستی از بدن خارج شود، زیرا عدم خروج آن می تواند منجر به عواقب جدی و خطرناکی در سلامتی فرد گردد.
علل ایجاد پرده بکارت بدون منفذ یا بسته
بسته شدن پرده بکارت عموما در طول سالهای نوجوانی رخ می دهد. با این وجود، این مشکل می تواند در آزمایشات بدو تولد هم تشخیص داده شود.
واضح است که پرده بکارت بسته در اکثر موارد موروثی است و همچنین می تواند در نتیجه نقص نموی و آناتومیکی  سلولهای مخاطی مرکزی  پرده بکارت باشد. عوامل التهابی نیز می توانند از دیگر دلیل های این مشکل و مشکلات مشابه باشند.
نشانه ها و علائم پرده بکارت بسته
عدم خونریزی قاعدگی
درد در ناحیه زیر شکم
غیر طبیعی بودن سلولهای مخاطی  پرده بکارت؛ این به دلیل برگشت خون قاعدگی و تجمع خون در واژن می باشد.
مشکلات ادراری
وجود یک جرم آبی رنگ یا قرمز رنگ بین دو تاخوردگی یا لوب اندام تناسلی
یبوست نیز می تواند در برخی موارد مشاهده گردد.
جراحی پرده بکارت بسته
جراحی به برداشتن بافت هایمنال کمک کرده و یک منفذ واژینال با اندازه نرمال را ایجاد می کند. زمانی که این جراحی کوتاه  انجام می شود، خونریزی قاعدگی می تواند آزادانه از واژن خارج گردد.
جراحی پرده بکارت در دوران کودکی، به دلیل اینکه استروژن داخلی پایین است، تا حد امکان انجام نمی شود.
۲٫پرده بکارت بسته  با منفذ ریز
این نوع پرده، بافتی ست نازک که تقریبا کل دهانه واژن به غیر از یک سوراخ خیلی ریز را می پوشاند. در این حالت جریان خون قاعدگی به خارج کاملا متوقف نمی شود، اما با اینحال  خروج خون می تواند به سختی، آرام و دردناک  صورت گیرد. زنانی که پرده بکارت با منفذ کوچک دارند، دارای قاعدگی های طولانی تری هستند، زیرا جریان خون به خارج در آنها به کندی از درون یک منفذ بسیار ریز صورت می گیرد.
برخی اوقات، دختران تا سنین نوجوانی متوجه نمی شوند که دارای پرده بکارت با منفذ بسیار ریز هستند. این مشکل می تواند به آسانی با یک جراحی سرپایی درمان شود.
۳٫ پرده بکارت تیغه ای یا دو منفذی
این نوع از پرده وضعیتی ست که در آن پرده بکارت دارای یک لایه اضافی بافتی در میانه خود است که این باعث می شود به جای یک منفذ، دارای دو منفذ باشد.
این نوع از پرده بکارت در مقایسه با انواع دیگر بسیار نادر است و در هر ۲۰۰۰ زن در یک نفر مشاهده می شود.
مشکلاتی که این نوع از پرده بکارت باعث آن می شود، مشابه مواردی ست  که در پرده با منفذ ریز ذکر شد. این نوع پرده بکارت نیز با یک جراحی سرپایی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ای ترمیم شده و یک منفذ واحد در مرکز پرده ایجاد میشود.

مرداد ۳۱, ۱۳۹۶

۰ پاسخ به "پرده بکارت یا Hymen چیست؟"

    ارسال یک پیام

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تیم توسعه و تحقیق گیلارو