0

۱۰ عادت غلط که سن شما را بالاتر نشان می دهد

بازدید 200

پیری امری غیر قابل اجتناب است. همچنین پیری با مشکلات متعددی در سلامت جسمی فرد نظیر چاقی، دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی عروقی همراه است.
بعلاوه، با بالا رفتن سن، پوست نازکتر و خشکتر می گردد. این امر منجر به پیدایش خطوط و چروکها، افزایش رنگدانه ها یا تیره شدن پوست، از بین رفتن قابلیت انعطاف پذیری و سفتی و کدر شدن پوست می شود.
برخی مواقع، بدن شروع به نشان دادن علائم پیری خیلی زودتر از زمانی که انتظارش می رود، را می کند.
فاکتورهای متعدد محیطی، سبک زندگی و تغذیه ای می توانند باعث پیری زودرس گردند. این عوامل باعث می شوند شما هم بیشتر از سنتان بنظر برسید و هم احساس پیری داشته باشید.
اما با توجه و مراقبت مناسب از پوست و سلامت عمومی بدن و اجتناب از برخی عادتهای روزانه خاص، شما می توانید از پیری زودرس جلوگیری کنید.
در اینجا ۱۰ عادت غلط که پوست شما را پیرتر جلوه می دهند را ذکر می کنیم:
۱٫سیگار کشیدن
سیگار کشیدن
این یک حقیقت کاملا شناخته شده و آشکار است که سیگار کشیدن به سلامت شما از طرق مختلف آسیب می رساند. اما سیگار کشیدن می تواند همچنین فرایند پیری پوست شما را سرعت بخشد.
مواد شیمیایی موجود در سیگار بطور مزمنی، سلولهای پوست شما را از اکسیژن محروم می سازند، که این امر می تواند منجر به رنگ پریدگی و رنگ پوست غیر یکنواخت گردد. سیگار حتی تجزیه کلاژن را تسریع کرده و می تواند باعث شل شدن و افتادگی پوست شود.
در حقیقت، کل فرایند سیگار کشیدن می تواند باعث ایجاد چروکهای عمیق در اطراف دهان گردد.
مقاله ای که در سال ۲۰۰۷ در ژورنال Dermatological Science منتشر شده است، گزارش می کند که سیگار کشیدن فرایند پیری پوست را تسریع می کند. بنابراین، افرادی که درباره ظاهر خود نگران هستند بهتر است سیگار را ترک کنند.
مطالعه بعدی که در سال ۲۰۱۳ انجام شده و در ژورنال جراحی پلاستیک به انتشار رسیده است، به بررسی تغییرات پوستی ایجاد شده توسط سیگار کشیدن در بین دوقلوهای همسان سیگاری و غیرسیگاری پرداخته است. این مقاله اینطور نتیجه گیری کرده است که قُل های سیگاری نسبت به همسان های غیر سیگاری خود ۵ سال پیرتر به نظر می رسیدند و سابقه سیگار کشیدن می تواند تفاوتهای قابل توجهی در پیری پوست دوقلوها ایجاد کند.
چه شما خودتان سیگاری باشید یا اینکه با یک فرد سیگاری وقت بگذرانید، سیگار می تواند برای پوست شما مضر باشد.
۲٫ مصرف مشروبات الکلی
مصرف مشروبات الکلی
الکل یک ادرار آور طبیعی می باشد، بنابراین زمانی که الکل می نوشید، مقادیر زیاد آن می تواند باعث از دست رفتن آب بدن شود. از دست رفتن آب بدن رطوبت طبیعی را از پوست گرفته و این می تواند بطور اتوماتیک سن شما را بیشتر نشان دهد.
مصرف بیش از حد الکل باعث تخلیه مواد مغذی سالم از بدن شما می گردد، بویژه ویتامین های A و C. این ویتامین های آنتی اکسیدان برای حفظ طراوت و انعطاف پذیری پوست ضروری هستند.
به علاوه، مصرف الکل یکی از عوامل ایجاد روزاسه یا قرمزی پوست گونه ها می باشد.
مصرف زیاد الکل حتی با برخی از سرطان های پوست مرتبط دانسته شده است.
مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ در ژورنال Cancer Causes and Control منتشر شده است، اینطور گزارش می کند که مصرف مقادیر زیاد الکل با ریسک بالای سرطان ملانومای پوست مرتبط می باشد.
۳٫ کینه ورزی
کینه ورزی
بخشش فضیلتی ست که همه ما با هر دین و اعتقادی آن را باور داریم، اما خیلی هایمان این فضیلت اخلاقی را در زندگی به کار نمی بندیم. نگه داشتن کینه ها در دل نسبت به افراد یا موقعیت های مختلف هم برای سلامت رو ح و روان ما مضر است و هم برای سلامت بدن ما که این ضرر بطور مستقیم بر ظاهر ما نیز تاثیر می گذارد.
اگر قادر به بخشیدن دیگران نباشیم، استرس زیادی به زندگی مان اضافه می شود که باعث می گردد میزان ترشح هورمون کورتیزول در بدنمان افزایش یابد. کورتیزول منجر به افزایش وزن، فشار خون بالا و بالا رفتن قند خون می گردد.
استرس حتی باعث اخم کردن زیاد ما می شود که یکی از دلایل اصلی ایجاد چین و چروک در پیشانی می باشد.
مطالعه ای که در سال ۲۰۰۵ در ژورنال Behavioral Medicine منتشر شده، بر ارتباط بین نبود بخشش و افزایش استرس تاکید می کند. استرس دلیل رایج و اصلی بسیاری از مشکلات و بیماریهای جسمی و همچنین مشکلات مرتبط با پیری زودرس است.
اجازه ندهید کینه ها و ناراحتی های قدیمی جوانی تان را از شما بگیرند. بخشش را تمرین کنید تا سلامت روانی و جسمی بیشتری داشته باشید.
۴٫ در معرض نور خورشید بودن
در معرض نور خورشید بودن
بدون توجه به اینکه خوابیدن زیر نور خورشید تا چه اندازه می تواند حس خوبی داشته باشد، ولی اگر بطور مرتب و طولانی در معرض نور خورشید باشید، اشعه آفتاب می تواند به یکی از بدترین چیزها برای پوست شما تبدیل شود.

به مدت طولانی در معرض اشعه مضر ماورای بنفش( UV) خورشید بودن، سلولهای پوست شما و رگهای خونی پوست را که باعث سفتی و ظاهر کشیده پوست می شوند را تضعیف می کند. اشعه یو وی حتی باعث افزایش رنگدانه های پوست شده، قابلیت ارتجاعی پوست را کاهش می دهد و باعث تنزل بافت پوست می گردد.
همچنین، در معرض نور خورشید بودن، احتمال ابتلا به سرطان پوست را بطور معنی داری افزایش می دهد.
مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ در ژورنال Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology انتشار یافته است، بیان می کند که در معرض اشعه یو وی بودن، مسوول ۸۰ درصد نشانه های آشکار پیری پوست است.
کک و مک ها می توانند به لکه های قهوه ای رنگ تبدیل شوند، پوست ظاهری خشک و چرم مانند پیدا می کند و چین و چروک ها و افتادگی پوست افزایش می یابد.
قبل از بیرون رفتن، پوستتان را با پوشیدن کلاه و استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر در برابر نور خورشید محافظت کنید.
شما بایستی در کل سال از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. اگر خواهان یک پوست سفت و جوان هستید، هیچگاه استفاده از کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید.
۵٫ کم خوابی
کم خوابی
تنها یک شب خواب بد می تواند ظاهر شما را خسته و پیرتر جلوه دهد. این امر حتی می تواند منجر به ایجاد حلقه های تیره و پف دور چشم شود. حالا تصور کنید که کمبود خواب به مدت چند روز می تواند چه بلایی بر سر پوست شما بیاورد.
کمبود خواب از چند طریق باعث آسیب به پوست شما میگردد. اول از همه می تواند میزان کورتیزول بدن را افزایش دهد که این امر باعث بدتر شدن وضعیت التهابی پوست می شود. دوما، می تواند باعث کاهش تولید کلاژن گردد که منجر به پیری پوست می شود.
در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ بر روی بیماران در مرکز پزشکی دانشگاه انجام شده است، پزشکان محقق دریافتند که کیفیت خواب بر روی عملکرد و پیری پوست تاثیر می گذارد.
بر طبق این مطالعه، افرادی که کمبود خواب داشتند، افزایشی را در نشانه های پیری پوست و بهبود کندتری را از استرس زاهای محیطی نظیر شکسته شدن سد پوستی یا تابش اشعه ماورای بنفش نشان دادند.
بیدار ماندن تا دیروقت می تواند گاهی تفریح جالبی باشد، اما تکرار این کار می تواند سن شما را بالاتر از آنچه واقعا هستید نشان دهد.
برای لذت بردن از پوستی زیبا و بدون عیب، خواب را یکی از اولویت های خود قرار داده و سعی کنید هرشب بین ۷ تا ۹ ساعت بخوابید.
اما بخاطر داشته باشید از خوابیدن خیلی طولانی بر روی یک طرف صورت خودداری کنید، زیرا این کار می تواند باعث ایجاد چین و چروک و خطوط خواب بر روی پوست شما گردد. همچنین سعی کنید رویه بالش تان از جنس ساتن باشد تا از ایجاد خطوط و چین و چروک پوستی جلوگیری شود.
۶٫ خوردن زیاد شیرینی جات
خوردن زیاد شیرینی جات
یک رژیم غذایی با شکر فراوان می تواند منجر به افزایش وزن شما گردد. شکر و شیرینی ها حتی می توانند فرایند پیری پوست را تسریع کنند و منجر به کدر شدن و چروک شدن پوست گردند.
این تاثیر در نتیجه فرایندی به نام گلیکاسیون رخ می دهد، که طی آن قند به پروتئین هایی نظیر کلاژن و الاستین چسبیده و باعث آسیب رساندن به آنها می شود. این پروتئین ها برای حفظ نرمی و انعطاف پذیری پوست بسیار مورد نیاز هستند.
در واقع، مقاله ای که در سال ۲۰۰۹ در ژورنال PLoS Genetics منتشر شده رابطه مستقیمی را بین افزایش بیماری های مرتبط با بالا رفتن سن و مصرف بیش از اندازه شکر نشان می دهد.
در حقیقت، نوشیدن نوشابه های گازدار شیرین می تواند منجر به چاقی، دیابت و سکته های قلبی گردد. بر طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ در ژورنال آمریکایی Public Health منتشر شده، نوشیدن نوشیدنی های گازدار شیرین می تواند همچنین فرایند پیر شدن بدن ما را سرعت بخشد.
اگر شما فردی باشید که به شیرینی جات خیلی علاقمندید، حذف شکر از رژیم غذایی کار راحتی نخواهد بود. اما قطعا می توانید از شیرینی جات فراوری شده پرهیز کنید و میوه های طبیعی را برای فروکش کردن میل زیادتان به شیرینی جایگزین شیرینی های ناسالم کنید.
همچنین می توانید شکلات تلخ را جایگزین شکلات های شیرین کنید، که هم برای سلامت شما مفید است و هم حاوی آنتی اکسیدان بالایی ست.
۷٫ استرس
استرس
تا بحال توجه کرده اید زمانی که استرس دارید بیشتر اخم می کنید؟ اخم کردن برای ظاهر شما اصلا خوب نیست.
به مرور زمان، عضلات صورت عملا خود را با این حرکت(اخم) هماهنگ و مطابق می کنند. این امر موجب ایجاد چروک بر روی پیشانی می شود که باعث می گردد که سن شما بیشتر به نظر آید.
استرس حتی نقشی کلیدی را در آغاز و تحریک وقایعی دارد که موجب پیری پوست در سطح سلولی می شوند. استرس با تجزیه کلاژن، آسیب DNA و افزایش آزاد شدن میانجی های پیش التهابی( سیتوکینین ها)، که نشانه های پیری زودرس را تشدید می کنند، مرتبط می باشد.
مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ در ژورنال آلرژی التهابی و اهداف دارویی چاپ شده است، نشان می دهد که چطور مغز و پوست با یکدیگر مرتبط هستند، این مقاله چگونگی واکنش پوست به استرس فعال شده توسط غدد درون ریز و سیستم ایمنی و تاثیر منفی استرس مزمن بر روی سلامت پوست را نشان می دهد.
همچنین، استرس ریسک فاکتور اصلی بسیاری از بیماریهای مزمن نظیر فشار خون بالا، چاقی و بیماریهای قلبی می باشد.
هیچ چیز سریعتر از نگرانی دائمی، اضطراب یا استرس نمی تواند پوست را خراب کند. استرس هیچگاه کاملا در درون ما از بین نمی رود، اما شما می توانید آن را مدیریت کرده و تاثیرات آن را از طریق انجام مدیتیشن، یوگا، ورزش کردن سبک و دیگر تکنیک های کسب آرامش به حداقل برسانید.
۸٫ مراقبت نامناسب از پوست
مراقبت نامناسب از پوست
برای سالم و صاف نگهداشتن پوست، ضروری ست که برنامه مراقبت از پوست مناسبی را دنبال کنیم. انواع مختلف پوست به مراقبت های متفاوتی هم نیاز دارند، بنابراین لازم است نوع پوست خود را بشناسیم تا بدانیم چگونه از آن مراقبت کنیم.
صرفنظر از نوع پوست، شما بایستی دو بار در روز و همینطور بعد از ورزش کردن یا هر زمان که عرق می کنید، پوستتان را بشویید.
عرق کردن به پوست آسیب رسانده و می تواند موجب مشکلات پوستی گردد. شستشوی ملایم به از بین رفتن کثیفی ها، آرایش و دیگر مواد از پوست کمک می کند.
همچنین، هرگز فراموش نکنید که حتما قبل از خوابیدن آرایش صورت خود را پاک کنید. مواد شیمیایی موجود در مواد آرایشی می توانند منافذ پوست را مسدود کرده و منجر به پیر ی پوست گردند. همچنین کم آرایش کردن و استفاده حداقلی از لوازم آرایشی بسیار حائز اهمیت می باشد.
سعی کنید یک بار در هفته پوست خود را بطور ملایم لایه برداری کنید تا سلولهای مرده پوست از بین بروند. استفاده از اسکراب ها و لایه بردارهای قوی می تواند به پوست آسیب رسانده و پیری پوست را تسریع کند. همچنین، همواره پوست خود را مرطوب نگه دارید تا همیشه ظاهری جوان داشته باشید.
توجه داشته باشید که با دستهای کثیف و نشُسته به صورتتان خیلی دست نکشید و پوستتان را لمس نکنید، مخصوصا پوست حساس دور چشمها را. همچنین، عادت مالیدن یا کشیدن ناگهانی پوست حساس و ظریف اطراف چشمها را کنار بگذارید، زیرا این کارها می تواند باعث ایجاد حلقه های تیره دور چشم گردد.
همیشه از محصولات آرایشی مناسب و مخصوص پوست خود استفاده کنید.
از مصرف محصولات مراقبت از پوست مرسوم که حاوی سولفات، پارابن و فتالات ها هستند خودداری کنید. این ترکیبات مواد شیمیایی هستند که هورمونهای شما را دستخوش تغییراتی کرده و فرایند پیری را تسریع می کنند. سعی کنید از جایگزین های طبیعی و ارگانیک برای داشتن پوستی براق و جوان استفاده کنید.
۹٫ کم تحرکی
کم تحرکی
در عوض کم تحرکی و خوردن و خوابیدن که باعث بالا رفتن احتمال چاقی و دیگر مشکلات و بیماریها می گردد، ورزش را بعنوان بخشی مهم در برنامه روزانه زندگی خود بگنجانید.
ورزش کردن به شما کمک می کند که عضلاتی سفت و خوش فرم داشته باشید و باعث به جریان افتادن خون در پوست و درنتیجه تغذیه بهتر پوست می گردد.
ورزش دارای تاثیر دوباره جوان سازی بر روی پوست می باشد. بعلاوه، ورزش انرژی زیادی را برای شما فراهم می کند که باعث می شود در هر سنی احساس جوانی داشته باشید.
ورزش حتی مانع بروز بیماریهای قلبی می شود، استرس را دور می کند، با عدم تمرکز و گیجی مقابله می کند، التهاب را کاهش می دهد و از دیابت نوع ۲ و دیگر بیماریهای جدی و مزمن که با بالا رفتن سن پدیدار می شوند، پیشگیری می کند.
زنگ تفریحی به خود داده و از زندگی بدون تحرک خود دست بکشید و شروع به فعالیت کنید. کالج آمریکایی ورزش درمانی ۳۰ دقیقه ورزش ملایم در هر روز هفته را توصیه می کند.
هر ورزشی که به آن علاقه دارید را انتخاب کنید و از همین امروز شورع کنید، پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری یا حتی رقص.
۱۰٫ مصرف مواد غذایی ناسالم
مصرف مواد غذایی ناسالم
غذایی که شما می خورید تاثیر مستقیم بر روی ظاهر پوست شما و سلامت عمومی بدنتان دارد. اگر می خواهید که فرایند افزایش سن و پیری بدنتان به تعویق بیفتد، بایستی بیشتر به رژیم غذایی تان توجه داشته باشید.
از مواد غذایی التهابی نظیر مارگارین، گوشت قرمز، نان با آرد سفید و مواد غذایی حاوی شکر و فراوری شده بپرهیزید. این مواد غذایی می توانند باعث ایجاد التهاب در بدن شما گردند که این امر می تواند باعث پیر شدن همه بافت های بدن از جمله پوست گردد.
مواد غذایی غنی از امگا ۳ ، نظیر بذر کتان، روغن بذر کتان، آووکادو، سالمون و روغن زیتون را در برنامه غذایی خود بگنجانید. این مواد غذایی به مقابله با التهاب کمک کرده و از بیماریهای جدی و مزمن پیشگیری می کنند و همچنین پوست را کشیده و نرم نگه می دارند.
روزانه مقادیر زیادی میوه و سبزیجات تازه میل کنید. میوه ها و سبزی ها غنی از روی، سلنیوم، ویتامین ث و بتاکاروتن هستند که به بدن در تولید کلاژن کمک می کنند.
همچنین، مواد غذایی غنی از پروتئین بخورید، زیرا دریافت مقادیر پایین پروتئین می تواند باعث ایجاد گسستگی و چین و چروک در پوست گردد. منابع غنی و خوب پروتئین شامل تخم مرغ، گوشت قرمز بدون چربی، گوشت مرغ و حبوبات می باشد.
به غذاهای فست فود نه بگویید. مقادیر ناسالم سدیم موجود در این غذاها، چربی و کلسترولی که در این غذاها وجود دارد برای سلامت پوست و سلامت کلی بدن بهیچ وجه مناسب نمی باشند.
در آخر، اهمیت آبرسانی به بدن را دست کم نگیرید. هر روز مقادیر زیادی آب بنوشید تا از کمبود آب بدن جلوگیری کرده و از پوست جوان و زیبای خود لذت ببرید.
منبع : پارسی ونوس

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.