آنچه باید درباره آرماتور بندی بدانید

کلیه مصالح بنائی از جمله بتن، تاب و تحمل کشش را نداشته و در اندک زمان در مقابل نیروی کششی از همدیگر گسیخته می‌شوند. حداکثر نیرویی که بتن می‌تواند تحمل نماید ۳۲ کیلوگرم بر سانتی‌مترمربع می‌باشد. تازه این در صورتی است که بتن با مشخصات عالی ساخته شده باشد و مشخص است که در کارگاه‌های معمولی کمتر می‌توان به این نتیجه رسید. برای اینکه تاب تحمل نیروی کششی در بتن را به حد دلخواه برسانیم از فولاد که معمولا به صورت میلگرد آجدار یا ساده می‌باشد استفاده می‌شود.

در مقاطعی که بتن تحت تاثیر نیروی کششی باشد فولادگذاری می‌شود. فولاد آلیاژی است که از آهن و کربن تشکیل شده؛ هر چقدر درصد کربن بیشـتر باشد فولاد سخـت‌تر و شکننده‌تر شده و خاصیت شکل‌پذیری آن کمتر می‌شود. فولادی که در ساختمان مصرف می‌شود باید به راحتی شکل‌پذیر باشد تا بصورت دلخواه و سرد، خم شود.

باید توجه داشت که سطح فولاد کاملا تمیز بوده و عاری از مواد خارجی باشد. در نقشه‌های ساختمانی میلگرد ساده را با علامت Ø و میلگرد آجدار را با علامت Φ نشان می‌دهند. و میلگرد را با قطر آن می‌خوانند؛ مثلا میلگرد نمره ۱۸ میلگردی است که قطر آن ۱۸ میلی‌متر می‌باشد. میلگردها معمولا به طول ۱۲ و یا کلافی به بازار عرضه می‌شود.

آنچه باید درباره آرماتور بندی بدانید - جزئیات آرماتور بندینکات مهم در آرماتور بندی

۱- از آماتور های زنگ زده و یا آغشته به روغن نباید استفاده گردد و در صورت وجود آلودگی باید ابتدا به پاکسازی آنها قبل از اجرا اقدام نماییم.
۲- خاموت ها که میلگرد های عرضی هستند وظیفه ی نگهداری آماتور های طولی را دارند و جلوگیری از کمانش آماتور های طولی در هنگام فشار بسیار زیاد پس دقت گردد که رعایت ضوابط خاموت گزاری کم احمیت تر از آماتور اصلی نیست.
۳- فاصله ی خاموت ها از یکدیگر باید حدود بیست سانتی متر باشد یا همان یک وجب با دست که به راحتی میتوان اندازه گرفت.
۴- خاموت ها باید به وسیله ی سیم آماتور بندی به آماتور های طولی بسته شود در واقع به وسیله ی سیم آماتور بندی به تمام میلگرد های طولی مهار شوند.
۵- تمام میلگرد ها باید توسط قیچی مخصوص بریده شوند و نباید میلگرد ها را توسط دستگاه هوا برش برید زیرا باعث میشود چند سانتی متر بریده شده با حرارت غیر قابل استفاده باشد.
۶- از خم کردن آماتور در دمای پایین تر از پنج درجه سانتی کرد خودداری گردد و نباید آماتور ها را که خم کردیم باز و بسته کنیم برای خم کردن دوباره و شکل دادن مجدد و باید تمام میلگرد ها به صورت سرد و با دستگاه مکانیکی خم شوند.
۷- فاصله ی بین میلگرد ها تا سطح قالب بندی باید حداقل پنج ممیز دو سانتی متر باشد تا پوشش بتنی روی میلگرد ها دارای ضخامت مناسبی باشد.
این کار علاوه بر ایجاد پیوستگی بین بتن و میلگرد از زنگ زدگی و خوردگی میلگرد ها را محافظت میکند.
توجه :رعایت نکردن فاصله باعث از بین رفتن سریع پی ها و رعایت کردم باعث افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله و بالا رفتن عمر پی ها و سازه ساختمانی ما میگردد.

بهمن ۳, ۱۳۹۸

۰ پاسخ به "آنچه باید درباره آرماتور بندی بدانید"

    ارسال یک پیام

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تیم توسعه و تحقیق گیلارو