بررسی و معرفی دیوار JK

مقدمه و معرفی
سیستم در JOSEPH KIEFER توسط مهندس ۱۹۸۴ یک تکنولوژی جدید و انقلابی در صنعت ساختما نسازی است که در سال JKسیستم • کشور فرانسه متولد شد و بعدها با مطالعاتی که روی این سیستم انجام شد تکمیل و گسترش پیداکرده و هم اکنون به عنوان یک روش ساخت وساز سریع و مقاوم در عرصه بین المللی مورد بهره برداری قرار می گیرد. این ف نآوری از بافت فولادی متشکل است که با تزریق بتن سبک به دروناین بافت، استحکام و یکپارچگیمنحصربه فردی برای هر • به طور کامل در محل پروژه تکمیل شده و طبق نقشه در محل JK نوع سازه به وجود می آورد .همچنین اجزای تشکیل دهنده سیستم موردنظر نصب می شوند .درنهایت سازه ای متشکل از دیوار و دال ایجاد خواهد شد که دیوارها بارهای ثقلی و جانبی را تحملکرده، به همین دلیل نیازی به اسکلت فلزی و یا بتنی نخواهد بود.
حداکثر ارتفاع ساختمان سازی دراین سیستم • .متر می باشد۵طبقه است و حداکثر دهانه باربر ثقلی ۳متر یا ٫۶

بررسی و معرفی دیوار JK

پانل
بخش اصلی این سیستم استکه از شبکه فلزی ساخته شده از ورق فولادی گالوانیزه که در مراحل برش و کشش، به صورت بافتی  سه بعدی و یکپارچه درمی آید، این فرآیند بدون جوش است.

بررسی و معرفی دیوار JK

بیم
ساختاری خرپا مانند ساخته شده از مفتو لهای فولادی گالوانیزه است که به جهت اضافه کردن مقاومت و سختی به پان لها به کار م یرود . بی مها از چهار مفتول هم امتداد (دو مفتول در بالا و دو مفتول در پایین )ساخته شده اندکه توسط یک مفتول به شکل زیگزاگ، به یکدیگر متصل شده اند.
بررسی و معرفی دیوار JK
بتن سبک

بتن سبک بتن به کاررفته در این سیستم از نوع بتن سبک و با ترکیباتی متشکل از سیمان، ماس هبادی، میکرو سیلیس، دان ههای پلی استایرن و الیاف پل یپروپیلنو افزودنی های دیگر می باشد که با توجه به نوع سازه طرح اختلاط آنها متفاوت بوده و درنهایت بتن به دست آمده، سبک، مقاوم، شک لپذیر و درعین حالعایق صوت و حرارت خواهد بود .طرح اختلاط بتن سبک با توجه به الزامات موجود برای هر پروژه قابل تغییر است .سه نمونه از طرح های اختلاط در جدولنشان داده شده است

بررسی و معرفی دیوار JK

مشخصات سازه ای و عایق صوتی حرارتی بتن سبک

بررسی و معرفی دیوار JK

فونداسیون

فونداسیون این سازه مانند سایر سازه ها هم • به صورت نواری و هم به صورت گسترده قابل اجراست .ولی به دلیل ویژگ یهای خاص این سازه، فونداسیون گسترده پیشنهاد می گردد .که پیش از بتن ریزی، لول ههای اصلی فاضلاب داخل آن اجرا می شود.

بررسی و معرفی دیوار JK

سازه

دیوارهای سازه، از کنار هم قراردادن پان لها در ابعاد مشخص شده در نقشه معماری ساخته م یشوند و بی مها به صورت عمودی و افقی از داخل پانل ها عبور داده شده و سپس دیوارها به روی فونداسیون منتقل و نصب م یشود و محل اتصالات نیز توسط میلگرد تقویت می گردد. سپس محل درب و پنجره ها طبق نقشه با قیچی به سادگی برش خورده و جدامی شوند .در مرحله بعد، عملیات سیم کشیبرق از داخل دیوارها به راحتی انجام می پذیرد؛ سپس عملیات تزریق بتن سبک دیوارها شروع شده و بعدازآن سقف قال ببندی و بت نریزی م یشود  . پس از گذشت سه روز از بت نریزی سقف عملیات اجرای طبقات بعدی به همین ترتیب ادامه م ییابد. شایان ذکر است که دیوارها برای تزریق بتن، نیازی به قال ببندی ندارد .به عبارت دیگر به علت هندسه خاص پانل ونیز خمیری بودن بتن سبک مصرفی، در هنگام تزریق بتن (در دیوارها)، بتن در داخل پانل محصور میشود.

نازک کاری

پس از تزریق بتن، با توجه ب هویژگ یهای این سازه درروش اجرایآن، عملاً قسمتی از عملیات نازک کاری نیز که شامل لوله کشی و تأسیسات درصد عملیات ساختمانی ۷۰برق است، انجام پذیرفته و درمجموع پایان یافته و باقیمانده مراحل ناز ککاری مربوط به نما، گچ کاری، لوله کشی آب و فاضلاب و تأسیسات گرمایشی، نصب شیرآلات و سرویس های بهداشتی، نصب درب ها و پنجر هها، و سایر جزییات تزئینات داخلی میباشد.
بررسی و معرفی دیوار JK

مزایا سیستم دیوار JK

عدم نیاز به نیروی انسانی متخصص و پرتعداد، کاهش نیاز به تجهیزات سنگین و پیچیده این سیستم نیازی به مصالح سنتی چون سفال آجر شن و  …ندارد سهولت در حمل ونقل، کاهش پرت مصالح ساختمانی، یکپارچه بودن دیوار، مقاومت در برابر رطوبت )هفته برای پروژه های جزئی تا جند ماه برای انبو هسازی۲ اجرای بسیار سریع (ازعدم نیاز به اسکلت فولادی یا بتنی در سازه، توزیع یکنواخت بار در کلیه دیوارهای سازه  سبکتر از سازه های متداول، عایق صوتی و حرارتی، باثبات در مقابل تهدیدات شیمیایی … کیفیت بالا و عمر طولانی سازه ها (معادل با سازه های بتن آرمه)، مقاوم در برابر سیل و طوفان و…
بررسی و معرفی دیوار JK

گستره کاربرد JK SYSTEM

ساختمان سازی (به خصوص پروژه های انبوه سازی)، اجرای سقف (دال یک طرفه یا دو طرفه )با سرعت بالا اجرای دیوارهای خارجی و همچنین دیوارهای داخلی جداکننده در ساختمان های بلندمرتبه با اسکلت فلزی و بتنی استفاده به عنوان جاذب انرژی (میراگر)، استفاده جهت پارتیشن، دیوار و سقف کاذب احداث تونل یا تقویت دیواره های جانبی آن، راه سازی و مرمت کناره جاده ها، انواع آبگیر و استخر با  معماری های متنوع کانال های آب و فاضلاب، کانال های کشاورزی، تثبیت دامنه کوه ها و جلوگیری از فرسایش خاک مرمت و بازسازی ساختمان های فرسوده، باند فرودگاه ها
بررسی و معرفی دیوار JK

مقایسه سیستم JK  با روش های ساخت سنتی مصالح بنایی

بررسی و معرفی دیوار JK

سهولت در جابجایی و نصب پانلها 

مساحت هر یک از پانل های این سیستم ۳٫۶ متر مربع بوده و ورزن آن ۱۲ کیلوگرم است که به راحتی توسط یک نفر قابل خمل است. همچنین یک پالت از سازه تقریبا شامل ۱۲۵ پانل می باشد و برای ساخت یک ویلای ۱۸۰ متر مربعی کافی است . با توجه به ظرفیت بارگیری هر کامیون به میزان ۱۵ پالت میتوان ۱۵ ویلای ۱۸۰ متر مربعی ساخت .

بررسی و معرفی دیوار JK

امکان ساخت و اجرای کلیه ساختما نها، بدون نیاز به اسکلت فلزی یا بتنی

یکی از ویژگی های برجسته سیستم • ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و ویلاها، بدون استفاده از اسکلت فلزی یا بتنی میباشد؛ علاوه بر این امکان اجراى ساختمان هاى بلند مرتبه به صورت ترکیبى از جی کا وجود خواهد داشت اسکلت فلزى یا بتنى و سازه هاى برج ژاپن در منطقه لادفانس پاریس یک نمونه های عالی به عنوان سقف، دیوارهای بیرونی، استفاده سازه های راه پله و دیوارهای جداکننده داخلی در ساختمان های بلندمرتبه میباشد.
بررسی و معرفی دیوار JK

صرفه جویی در مصرف فولاد

با استفاده از محصولات دیوار و سقف این سیستم که بسیار سبک ومقاومهستند، • اسکلت ساز ههای فولادی و یا بتنی، به مقدار قابل توجهی سبک خواهدشد و در صد وزنی آهن آلات مصرف شده در ساختمان تا ۷۰% کاهش می باشد به طوری که در یک متر مربع سازه به جای استفاده از ۶۰ کیلوگرم فولاد با استفاده از این تکنولوژی حداکثر نیاز به ۱۵ کیلو گرم فولاد می باشد.

بررسی و معرفی دیوار JK

نویسنده : محمد احمدی اکبری

مرداد ۳۱, ۱۳۹۶

۰ پاسخ به "بررسی و معرفی دیوار JK"

    ارسال یک پیام

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تیم توسعه و تحقیق گیلارو